Tabasalu ÜG õpetaja Jane Tamm: uue generatsiooni suunamine ettevõtlikuks ja ettevõtlusesse alaku juba koolipingis

Sildid: , ,

Oma kogemusi ja soovitusi nii igapäevatööst ettevõtlusõpetajana kui kuuekuulisest ettevõtlusõppe koolitusprogrammist jagab Tabasalu Ühisgümnaasiumi õpetaja Jane Tamm.

Hea ettevõtlusõppe tagab ettevalmistus

Olen Jane Tamm, Tabasalu Ühisgümnaasiumis nii õpetaja, klassijuhataja, kommunikatsioonispetsialist kui arendusjuht. Olin koolis enne õpetama hakkamist tööl vaid kommunikatsioonispetsialistina, kui mulle pakuti ka lisaks gümnaasiumiõpilastele majanduse õpetamist, sest olen ise olnud 9 aastat ettevõtja. Esimene aasta õpetajana oli päris hõivatud, ei arvanud, et see on ajamahukam just ettevalmistuste tõttu. Kuid head ettevalmistust on vaja. Tabasalu Ühisgümnaasiumis on ettevõtlusõpe väga hästi korraldatud juba aastaid. Koolis korraldame selle raames mitmeid erinevaid laatasid, ettevõtluspäevi, oma Ajujahti nii enda kooli õpilastele kui ka üle vabariigi, osaleme majandusolümpiaadidel, külastame ise ettevõtteid alustades oma kodukandist ja kogukonnast. Gümnaasiumiklasside ettevõtlustundides käib väga palju erinevaid külalisi alates ettevõtjatest kuni riigitegelaste ja ministriteni, kes kõik oma kogemusi majandusest ja ettevõtlusest jagavad.

Näited ja kogemused päriselust
Mulle meeldib tuua näiteid ja palju rääkida oma kogemustest. Olen lisaks ettevõtjaks olemisele teinud tööd rahvusvahelistes ettevõtetes ning seal õppinud juhiks. Töö praktikas õpetab kõige paremini. Juhtimine on minu lemmikteemasid ja seal juba näidetest puudust ei tule. Tööl käies ja alustades oma juhikarjääri sain ka inspiratsiooni ja tõuke minna juhtimist eraldi õppima, lõpetasin EBSi rahvusvahelise ärijuhtimise. Õppimine läbi kogemuste on see, millele toetun. Sellest lähtuvalt oleme koolis ellu kutsunud ka kogemusõpetuse tunnid, kus väga erinevatest valdkondadest inimesed tulevad ja räägivad õpilastele oma kooliajast, õppimisest, kogemusest ja tööst. Kogemusõpetus on osutunud väga populaarseks, õpilased ja õpetajad lausa ootavad järgmist külalist. Lisaks arutleme noortega koolikultuuri üle – miks käia just selles koolis, mida sa saad ise kooli heaks teha, kool on nii äge kui ägedaks te ise selle teete. Sellised elulised teemad nagu lojaalsus, enda motiveerimine, enda panused, mille eest ei peagi alati midagi vastu saama ja palju muud.

Enda lemmiktegevused ja kogemused motiveerivad ka õpilasi
Mulle meeldib, kui õpilastel on kokkupuude erinevate valdkondade spetsialistidega, selleks olen kutsunud pea iga kuu gümnaasiumile tunnis esinema väga erinevad esinejad – meil on käinud majandusminister Toomas Tõniste, ettevõtlusminister Rene Tammist, kes käis noortele õpilasfirmade juhtidele rääkimas ja neid julgustamas ja paljud teised vahvad tublid ettevõtjad. Käisid noored müügitalendid Madis Jõgi ja Martin Vendla, eelmine presidendikandidaat ja endine õiguskantsler Allar Jõks. Külalisesinejaid on ülipõnev kuulata. Harku valla ettevõtja ja jurist Tanel Riivits korraldas noortele lausa näidiskohtuistungi, mille teemaks oli laen ja tagasimaksmine. Oli õpetlik ja tõsine töö, võttis mitu päeva ja tundi, eriti ettevalmistus ning see noortele ka väga meeldis. Käime ka ettevõtetega tutvumas, õppekäikudel. Huvitav oli uhiuues rahandusministeeriumis, kus töökohad olid juba iseenesest mugavad ja lõbusad ning Elisas, kus on üle 1000 töötaja. Kuid õppekäikudest harivamad on ikkagi kogemused. Kõige rohkem on mind aidanud minu elukogemus. Mul on palju kontakte ja tuttavaid ärides, kelle näiteid rääkida, keda külla kutsuda, kelle kogemusi omakorda edasi anda. Noortele tasub näidata, et igasuguseid asju juhtub elus ja kuidas neist välja tulla, see ongi elu. Kui midagi välja ei tule, alusta otsast, paljud edukad on vahest ka läbi kukkunud. Oleg Sõnajalg käis noortele rääkimas, kuidas siiski ellu jääda ja edasi liikuda, kui teele tekib raskusi.

Kuidas kasvatada tulevikutegijaid?
Noorte seas on mitmeid ettevõtlikke õpilasi, kuid näen, et alati ei jõua asi ettevõtluseni. Tahet ja juttu ja mõtteid on, aga tegudeni ei jõua. Ikkagi – õppimine on tähtis. Aluseid peab teadma. Kõike saab juurde õppida. Kogemus tuleb aegamisi, kohe ei saagi kõike saavutada. Ja ei peagi. Ka vigadest saab õppida!

Õpetaja motivatsiooni allikas on õpilaste huvi ja areng
Iga tund on huvitav. Huvitav on õpilasi tundma õppida, veelgi huvitavam on jälgida ja näha, kuidas nad edasi liiguvad, arenevad ja õpivad sügisest kevadeni. Huvitav on näha nende suhtumist, mida tihti aitan lahti mõtestada ja asjadest aru saada. Huvitav on ennast kehtestada. Huvitav on klassi juhtida. Huvitav on tunde ette valmistada. Huvitav on endal õppida. Hea on tulla kooli iga päev. Ja nagu iga juht, alati aitab see võlulause, et tulge ja küsige, ma aitan kuidas oskan, mis iganes teemal. Natuke jutuajamist ja jälle päike paistab!

Soovitused alustavatele ettevõtlusõpetajatele ja koolidele, kus ettevõtlusõpet ei ole
Ettevõtlusõpetajaks sobib ideaalselt ettevõtja, kellel on reaalne ettevõtluskogemus. Tavaliselt on tal ka juba elukogemus, mis aitab koolis väga palju kaasa. See aitab programmi kohe alguses ellu viia. Selliseid õpetajaid on koolides palju. Kutsuge oma kooli külla või käige ise koolides, kus õpe juba toimib, näete ja kuulete palju, mida ise ka teha. Ei pea jalgratast leiutama. Tabasalu Ühisgümnaasiumis on koostööga käinud juba Merivälja kooli õpetajad, tulemas on huvilised Jüri gümnaasiumist ja veel on sooviavaldajaid järjekorras, kes vajavad mentorlust ja nõuandeid.
Ettevõtlusõpe algab meil juba 1. klassist ja kestab 9. klassini välja üks tund nädalas, mida on vähe, kuid siiski annab huvi ja põhja, et valida gümnaasiumis juba majandus-ettevõtlussuund. Seda korraldab põhikoolis ettevõtlusõpetaja Krista Savitsch, kes palju panustab, kes ka suunab ja aitab õpilasi juba siis mini-minifirmade, minifirmade ja õpilasfirmade tegemiste juurde minna.
Tegu maksab! Kui selle järgi minna, siis võib kaugele jõuda – Tabasalu Ühisgümnaasium sai sel aastal rahvusvahelise ettevõtliku kooli auhinna – TES Awards 2019!

Mida võtan ettevõtlusõpetaja meistriklassi koolitusprogrammist kaasa?
Toredad kogemuste vahetamised, suhtlemise ja uued tutvused teiste majandusõpetajatega. Selliseid praktilisi ümarlaua-koolituse vorme ja kohtumisi võiks rohkem olla.

 

Registreeru ettevõtlusõppe koolitusprogrammidesse siin