Ettevõtlusõppe mentorid

Edu ja Tegu mentorite koolitusprogrammi läbinud staažikad ettevõtlus- ja majandusõpetajad, kes on valmis toetama alustavat ettevõtlusõpetajat oma kogemustepagasi ja nõuannetega. Pöörduge julgelt. 

 

Anzelika Toll, Kuressaare Ametikool

Anzelika kogemus õpilasfirmade juhendajana algab aastast 2017. Selle väikese aja hulka mahub hulgaliselt õpilasfirmasid alustades ajupuust riidepuudega ja lõpetades kujundusfirmadega. “Innustan ja juhendan ettevõtluspraktika korraldamist, kuid ei tee kunagi nende eest midagi ära. Aidata saan õpetaja julgustamisega ja läbimõeldud tegevuse planeerimisega, kooli ruumides tootmise organiseerimisega. Olen valmis konsulteerima ka muudel teemadel, nt kui õpilased kipuvad kummaliste äriplaanidega lagedale tulema, mis ei pruugi kohe kooli konteksti sobida.”

 

Egle Pihlap, Tallinna Reaalkool

Egle on minifirmade juhendaja alates 2017. aastast ja tal on just minifirmade käima lükkamise ja töös hoidmisega märkimisväärsed kogemused. Tema juhendatud minifirmad on tugevad ka Eesti võistlustele, MF AirCraft oli 2020. aastal Eesti parim minfirma.  Viimased kaks aastat on ta juhendanud ka Õpilasfirmasid, kuid peamine rõhk on olnud siiski minifirmadel. „Alustavat juhendajat olen valmis abistama igasugustest ettetulevates küsimustes, olen valmis jagama oma kogemusi. Samuti on minifirmade programmi läbinud õpilasi võimalik paluda oma kogemusi jagama.“

 

Inga Jürimäe, Hiiumaa Gümnaasium.

Ingal on 5-aastane ôpilasfirmade juhendamise kogemus. Paljud tema juhendatud firmadest on olnud teenusepakkujad, mis ei olegi õpilasfirmade maailmas väga sage nähtus. Inga on esimene inimene, kes Hiiumaal õpilasfirmad on käima saanud.

“Olles ise tegev ka väljaspool kooli ettevõtlusmaailmas, on mul palju jagada. Olen valmis uusi õpetajaid igati toetama, motiveerima ja coachima.”

 

Janek Popell, Viimsi Gümnaasium, Haabneeme Kool

Janek on õpilasfirmade ja minifirmade juhendamisega tegelenud neli aastat Viimsi Gümnaasiumis ja Haabneeme koolis. Eriti tore on, et tal on tubli kogemus ka minifirmadega: kahel viimasel aastal on Janeki juhendatavad minifirmad pääsenud ka finaalvõistlusele. Lisaks pakub ta võimalusi noortele ka laiemalt: aastast 2018  korraldab ta Viimsis õpilasfirmade laata “Võll”, mis on avatud kogu Eesti õpilas- ja minifirmadele. “Alustavale juhendajale annan kaasa julguse, oskused ja kogemuse toetada õpilasi eneseteostuse teel.”

 

Janeli Virnas, Tartu Ärinõuandla

Janeli töötab 2009. aastast maakondlikus arenduskeskuses Tartu Ärinõuandlas noorte ettevõtlikkuse projektijuhina ja on tegelenud Õpilasfirmadega alates 2009. aastast. Janeli toetab kõigiti Õpilasfirmade tegevust Tartumaal ning pakub võimalusi ka väljapoole: korraldab Tartu õpilasfirmade jõululaata ja õpilasfirmade konverentsi ning 2014. aastast ka Tartumaa Õpilasfirmade mentorprogrammi. 2017. aastast töötab ta Tartu Variku Koolis ettevõtlusõpetajana ning juhendab seal ka loovtööna minifirmasid. Janeli toetus on paljude Tartu õpilasfirmade edu taga. Tema poole võib julgelt pöörduda kõigi õpilas- ja minifirmasid puudutavate küsimuste ja ettepanekutega.

 

Kaia Tamm, Põlva Gümnaasium

Kaia on juhendanud nii õpilas- kui ka minifirmasid Põlvas – nii gümnaasiumis kui ka põhikoolis. “Saan abiks olla kõiges – firma loomise dokumentidest kuni laatadeks valmistumiseni, aruannete koostamisel ning ettevalmistusteks Eesti Parimate firmade lõpp-võistlusel. Samas saan pakkuda appi ka endisi õpilas- ja minifirmade vilistlasi. Olen juhtinud õpilaste firmandust ligi paarkümmend aastat. Oleme jõudnud päris tublide saavutusteni.”

 

Kaire Jõe, Kohtla-Järve Gümnaasium

“Minu kogemus õpilasfirmade juhendajana algab aastast 2003. Aidata saan õpetaja julgustamisega ja dokumentide vormistamisega. Olen valmis konsulteerima ka muudel teemadel, kui mõistust jagub.”

 

 

Kaja Sander, Luua Metsanduskool

Kaja on üks neist õpetajatest, kes väsimatult pingutab selle nimel, et ka kutsekooli õpilased saaksid päriselt ettevõtjaks olemist proovida ja Õpilasfirmat teha. Luua Metsanduskoolis on tal see ka mitmel korral õnnestunud ning see on andnud juurde oskusi ja nippe, kuidas noori motiveerida ka väljaspool õppetööd tööd tegema ja vastutust võtma. Gümnaasiumist on Kajal samuti kogemusi ja eriti soovitab ta ühildada tehnoloogiaõpetuse Õpilasfirma tegemisega. Igatahes tasub kooli tehnoloogilist baasi täiega kasutada.
Alustavat õpetajat saab Kaja toetada kogemuste jagamisega ja motiveerimisega. “”Kutsun mõne oma endise õpilasfirma liikme oma muljeid jagama, olen alati olemas uue juhendaja jaoks.”

 

Krista Savitsch, Tabasalu Gümnaasium, EBS Gümnaasium, Tabasalu Kool

Krista on juhendanud õpilasfirmasid juba 8 aastat kokku kolmes koolis ja nii mini- kui õpilasfirma tasemel. Sageli on tema õpilasfirma Eesti parim õpilasfirma võistluse finaalis ja võidetud on ka Eesti parim minifirma tiitel. Krista on aasta ettevõtlusõpetaja 2015 ning tema tugevuseks on kindlasti oskus kaasata õpilasfirmade juhendamisse mentoreid. Tänavu ehitab ta üles ettevõtlusõppe süsteemi uues Tabasalu riigigümnaasiumis. Krista on kindlasti kogenud juhendaja, kellelt on õppida palju. Ise peab ta oma tugevamateks külgedeks õpilasfirma loomise ja arendamisega seonduvat, turundus- ja müügitööd.”

Kristel Rannaääre, Gustav Adolfi Gümnaasium

“Olen üheksa aastat juhendanud õpilasfirmasid erinevates Eestimaa koolides, sh vene õppekeelega koolides. Olen juhendanud ligi 140 õpilasfirmat, kes kõik on olnud väga eriilmelised – toit, kosmeetika, arvutimängud, riided, nõud, kaunistused, ehted jne. Hetkel töötan Vanalinna Hariduskolleegiumi ja Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilasfirmade juhendajana. Saan toetada õpilaste juhendamisel ja motiveerimisel ning erinevate probleemide lahendamisel, mis õpilasfirmas tekivad. Kuna oman majanduse ja ettevõtluse alast haridust ja töökogemust ning täiendan ennast igal aastal valdkonnas, siis saan vajadusel aidata ka teoreetilise poolega.”

 

Kristi Suppi, Pärnu Tammsaare Kool

“Minu kogemus õpilasfirmade juhendamisega sai alguse aastast 1997 ja minifirmadega aastast 2007, lisandunud on mini-minifirmad. Selle aja jooksul on minu juhendatavad firmad võitnud Eesti võistlusi kolmel korral (esindanud Eestit Rootsis, Saksamaal ja Prantsusmaal), teisi ja kolmandaid kohti on olnud rohkem. Viimastel aastatel, seoses gümnaasiumite sulgemisega, on kadunud ka võimalus juhendada ÕF-sid. Kui hästi just, aga alustavat juhendajat saangi toetada oma senise kogemuse baasilt.”

 

KÜlli Hiiemäe-Metsar, ettevõtlusõpetaja, mentor

Külli Hiiemäe-Metsar, Viljandi Gümnaasium

“Olen juhendanud õpilasfirmasid Viljandi Gümnaasiumis alates 2013/2014 õppeaastast. Õpilasfirmade hulk on aasta-aastalt kasvanud. Alguses oli 7-8 õpilasfirmat, 2016/2017 aastast 9 õpilasfirmat ja 2020/2021 õppeaastal oli juba 11 õpilasfirmat. Kusjuures 2019/2020 aasta õpilasfirmadest jätkas uuenenud kujul 2 õpilasfirmat oma tegevust ka 2020/2021 aastal, mille olen väga rõõmus. Olen õppinud töötama efektiivselt ja olnud uhke oma õpilaste üle. Suhtlemine õpilastega õpilasfirma aastal on väga tihe ja loob tugevaid sidemeid kõigi osalejate vahel. Alustavale juhendajale võin pakkuda moraalset tuge ja jagada nö nipinurka. Kindlasti on mul ka mõni materjal, mis aitab juhendamist paremini raamis hoida.”

Marek Mekk,Valgamaa Noorsootöökeskus TANKLA

“Kogemus õpilasfirmade juhendamisel ulatub juba eelmisesse sajandisse. Olen on juhendanud nii mini-kui ka õpilasfirmasid ja seda nii maal kui linnakoolides. Juhendamisel tunnen end eriti tugevalt tootearenduse ja ajurünnakute läbiviimisel, aga hätta ei jää ta ka teistes etappides.”

 

 

Margot Sarv, Kohila Gümnaasium

Margot on Raplamaal juhendanud õpilasfirmasid 21 aastat ja seda väsimatult. Tema energiat ja ettevõtlikkust on kaugelt tunda ja ta on seda suutnud ka oma õpilastesse süstida. Kohila Gümnaasiumis tekib asjalikke ja tegusaid Õpilasfirmasid igal aastal ja enamasti jõuab mõni neist ka Õpilasfirmade võistlusele välja. Margoti energia pakub rõõmu ka teistele õpilastele üle Eesti, juba 15 aastat korraldab Margot Raplas Õpilasfirmade jõululaata, mis on kõige esinduslikuma auhinnafondiga laat Eestis. Margot on aasta ettevõtlusõpetaja 2018.
Nõuandeid alustajatele on Margotil kindlasti palju, tuleb ainult küsida.

Mari Suurväli,

“Päris täpselt ei oska öelda, aga esimene õpilasfirma oli 1991. aastal. Üdse olen juhendanud õpilasfirmasid üle paarisaja samuti üliõpilastele olnud juhendaja ettevõttete loomisel. Praktiliste kogemustele toetuva teadmistega idee genereerimisel, müügi ja turunduse teemadel, müügipäevade ja laatade korraldamisel.”

 

 

Maria Sikk, Valga Põhikool

“Olen juhendanud minifirmasid Valga Põhikoolis alates 2015. aastast ning tavaliselt on meil ühe õppeaasta jooksul 3-7 minifirmat. Minifirmade hulgas on olnud nii meelelahutuse, toidu, käsitöö või taaskasutusega seotud tooteid.  Oleme osalenud erinevatel laatadel ja maakondlikul ettevõtluskonkursil “NUPP NOKIB”, kus minu juhendatud minifirmad on võitnud erinevaid eripreemiaid ning tulnud kahel korral maakondliku konkursi võitjaks või olnud esikolmikus.  Vabariiklikult on saavutatud kaks esikohta, üks teine koht ja üks kolmas koht. Kuna ise juhendan põhikooli õpilasi, siis võin eelkõige abiks olla just minifirmade käivitamisel ning aidata leida vastuseid tekkinud küsimustele ja muredele. Võin pakkuda lahendusi hea tasakaalu leidmiseks juhendaja ja firma liikmete rolli mõistmisel ning vastutuse jagamisel. Südamelähedased teemad, milles võin alati kaasa rääkida on sotsiaalne ettevõtlus ja bränding.”

 

Marko Krusberg, Tallinna Lilleküla Gümnaasium

“Olen juhendanud kolme aastaga 45 õpilas- ja minifirmat. Aastast aastasse ma järjest täienen ja õpin ka ise õpilasfrimasid tehes. Alustavatele juhendajatele saan pakkuda toetust just sellega mida ma alustades ise vajasin. Alles alustanud juhendajana mõistan ma paremini mis on need alustamise raskused ja millele tuleks rohkem tähelepanu pöörata. Lisaks aitan tähelepanu pöörata mõnele murekohale või saame ühiselt arutada kuidas mõnd olukorda lahendada.”

 

 

Reet Bobõlski, Rakvere Gümnaasium

“Kogemus õpilasfirmade juhendamisel ei ole väga suur, olen juhendanud umbes kümmet õpilasfirmat. Olen olnud peaaegu 30 aastat aga majandusainete õpetaja, juhendanud palju majandusõpetusega seotud projekte, nt mitmel korral olnud võiduka Creatloni võistkonna juhendaja. ”

 

 

 

 

Silja Enok, Vändra Gümnaasium

“Olen juhendanud põhiliselt mini-minifirmasid. Edukaim neist on pälvinud 2021. aastal Pärnumaa parima mini-minifirma tiitli. Oskan nõu anda, kuidas juhendaja saab õpilasi idee leidmisel, arendamisel ja teostamisel aidata.”

 

Tiina Aidnik, Tartu Kutsehariduskeskus, Miina Härma Gümnaasium

“Õpilasfirmasid olen juhendanud juba 2010 aastast, esimene õpilasfirma oli Nõo Noortekeskuse juures. Aidata saan tõenäoliselt kõigega, mis programmis õpilasi juhendades ette tuleb. Kuna olen oma taustalt finantsharidusega, siis julgen seda kompetentsi pisut rohkem rõhutada. ”

 

 

Urmas Persidski,Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium ja Annelinna Gümnaasium.

” Juhendan õpilasfirmasid juba 7 aastat. Igal aastal on minu juhendada umbes kümmekond õpilasfirmat. 5 korral on minu juhendatavad õpilasfirmad jõudnud võistluse “Eesti parim õpilasfirma” finaali. Iga algus on raske. Alati on hea, kui kõrval on kogemustega kolleeg. Minu poole võib pöörduda kõikides küsimustes. Usun, et saan aidata ja toetada.”

 

 

Ülle Seevri, Hugi Treffneri Gümnaasium

“Olen õpilasfirmade juhendaja aastast 1998, kuid erilise hoo on HTG õpilasfirmade tegevus saanud sisse aastast 2013.. Mul on hea meel, et olen saanud juhendada mitmeid väga edukaid õpilasfirmasid, kellest on tänaseks kasvanud välja  mitu päris ettevõtet. Alustavale õpilasfirma juhendajale tahan rääkida eelkõige oma kogemustest, kus vajutada rohkem gaasipedaali ja kus pidurit õpilasfirma tegevusaastal.”

 

 

Imbi Raudkivi, Läänemaa Ühisgümnaasium

Olen juhendajana aktiivselt tegutsenud kolm aastat, sellesse aega jääb ka hüppeline õpilasfirmade arvu kasv Läänemaa Ühisgümnaasiumis. Selisaks neli aastat koolipoolset õpilaste suunamist ja juhendamist, olles nö abiks koolivälistele juhendajatele ehk töö koos minu mentoritega. Toetada saan kõigega, mis programmis vaja. Meeldib protsess – ideest tooteni/teenuseni, kuidas turundust firma kasuks “tööle panna”, klientidega suhtlemine, esindamine.

 

Maris Orav, Põltsamaa Ühisgümnaasium