Konverents 2020

 

 

 

 

 

NB! Konverentsi esinemised ja tunnustamised on järelvaadatavad Edu ja Tegu You Tube kanalis 

Esmakordse ettevõtlus-, ettevõtlikkuse ja karjääriõppe konverentsi keskmes on ennast juhtiva ja väärtust loova noore kujunemisteekond ning kooli ja õpetaja võimalused olla sellel teekonnal teadlikuks suunajaks, toetajaks ja oluliseks mõjuisikuks. Läbi kahe päeva saame nii ettekannete, intervjuude kui arutelude läbi osa koolide tegevustest, parimatest praktikatest ja osaleme inspireerivates töötubades. Tunnustame parimat ettevõtlusõppe edendajat, ettevõtlikku õppurit ja õpetajat,  ettevõtlusõppe mentorit ning Edu ja Tegu aasta tegijat. Lisaks on konverentsil osalejate eksklusiivne võimalus õppida Iisraeli hariduse eduloost ehk MTÜ Mifras toob meieni Iisraeli koolide praktika, mis on viinud selle ressursivaese riigi maailma parimate startup-riikide edetabeli tippu ning teinud noortest loovad ja ettevõtlikud innovaatorid.

Teisel päeval kiikame ettevõtlike koolide tagatubadesse ja uurime, millega ettevõtlikus koolis tegeletakse, milliseid projekte õpilased ise ellu viivad ja mis kasu saavad ettevõtliku hariduse põhimõtete järgimisest noored, koolimeeskonnad ja ka kogukond laiemalt. Veelgi enam, kuulutame välja traditsioonilise Ettevõtliku Kooli edulugude konkursi võitjad ja koolid, kes on saavutanud Ettevõtliku Kooli kuld-, hõbe- või baastaseme. Saame otselülituste kaudu koolidelt küsida, mida standardi saamiseks on tehtud ning mis motiveerib neid selle nimel üldse pingutama. Seega teisel päeval saavad ka kõik uued huvilised infot, mis on õppijate ettevõtlikkuse arendamise võtmetegurid ja kuidas saab abiks olla Ettevõtliku Kooli haridusprogramm.

Konverentsile on oodatud uusi ideid ja teadmisi saama nii koolijuhid, kohaliku omavalitsuse jm haridusametnikud kui kõik ettevõtliku, ettevõtlus- ja karjääriõppe või noorsootööga tegelejad ning muul moel haridusse panustajad.

Üritus on tasuta ja toimub osalejatele mugavalt veebis. Moderaator: Urmas Vaino.

30+ esinejat, 13 töötuba, 24 head praktikat, 12 parimat koolide edulugu!

Esinejad ja töötubade läbiviijad

 

 

Päevakava 4. november

10.00-12.15 Avasessioon
Haridus- ja teadusminister Mailis Reps
Ettevõtlusõpe Euroopas. Minna Melleri, EE-HUB direktor
Uued töötamise mudelid ja tulevikutöö oskused. Ott Pärna, PhD, Tartu Ülikooli majandusteaduskonna külalisprofessor, rahvusvahelise spordivabatahtlike liikumise SCULT ja ajutrusti ESTCORP eestvedaja (majandusekspert, ettevõtja ja spordiaktivist). Kutsekoja OSKA trendiraporti “Töö ja oskused 2025” autor.
Mida on koolidel ettevõtetelt õppida? Mari-Liis Sults, Tallinna Kunstigümnaasiumi direktor, Alvar Lumberg, Grünfin tehnoloogiajuht, endine Transferwise arendusjuht
Koolijuhi ja vilistlase kahekõne: Kuidas õpetada noori nii, et ei oleks tahtmistki neid kiruda? Karmo Kurvits – Võru Gümnaasiumi direktor, majandusõpetaja, õpilasfirmade juhendaja (juhendanud ligi 100 õpilasfirmat), Kristiina Kõrbe – Võru Gümnaasiumi vilistlane, õpilasfirma Cheeset liige (Eesti parima õpilasfirma finaalvõistlusel 2016. a kolmas koht)

Arutelu: Kuidas toetada ennast juhtivat ja väärtust loovat noort ja kellest me räägime? Erika Veide, Ott Pärna, Karmo Kurvits, kristiina Kõrbe

12.30-13.00 Lõunapaus

13.00-13.45 Mõtestatud ettevõtlusõpe ja motivatsioon. Grete Arro.

13.45-14.45 Töötoad (vali üks)
1. Ettevõtluspädevuste arendamine aineteüleselt. Läbiviija: Erika Veide, Haridus- ja Noorteameti ettevõtlusõppe koordinaator
2. Karjääriõpe – palju enamat, kui töökuulutuste rubriik. Läbiviijad:  Ülle Närska, Puhja Kooli loovjuht ja õpetaja, Kersti Kivirüüt, HARNO
3. Mida prooviksite, kui teaksite, et ei saa läbi kukkuda? Töötuba on mõeldud eelkõige kõigile, kes töötavad meeskonnaga, nt juhtidele, juhtkondadele, kohaliku omavalitsuse jt ametnikele ning keskendub haridusjuhtidele kui ettevõtjatele. Läbiviijad: MTÜ Mifras esindajad Lilac Wassermann ja Dr Bat Chen Weinhebber (Iisrael). Töötuba on inglise keeles.
4. Kuidas ehitada kutsekoolis üles ettevõtluspädevust arendav ettevõtlus- ja karjääriõppe süsteem? Läbiviijad: Katrin Kivisild, HARNO, Edu ja Tegu kutsehariduse ettevõtlusõppe suunajuht. Jane Mägi, Kuressaare Ametikool.
5. Tulevikupädevuste kujundamine õpilasfirmas. Läbiviijad: Epp Vodja, staažikas majandus- ja ettevõtlusõpetaja, 2020. aasta Eesti parim õpilasfirma EHA.
6. Ennastjuhtivaks õppijaks läbi lõimitud ja elulise geokonna. Läbiviijad: Andres Käosaar – teadusainete õpetaja ja psühholoog, Jüri Käosaar, Tabasalu Gümnaasiumi õppejuht.

15.00-16.15 Lühiesitlused: Koostöös loome väärtust! Koostöö pakub noorte jaoks sageli rohkem võimalusi. TedTalk esinejad toovad teieni lühidalt ja kiirelt head praktikad, mida ka ise ellu viia.
1. Karjääriteenuste ja ettevõtlusõppe koostoimimine Pärnu omavalitsuse näitel. Esinejad: Virve Laube, Pärnu Linnavalitsuse üldhariduse peaspetsialist.
2. Kuidas distantsõppel regiooniti koostööd teha? Esinejad: Reelika Lepik (Järvamaa Arenduskeskus SA), Anu Oja (Lääne-Viru Arenduskeskus SA), Viivika Vilja (Pärnumaa Arenduskeskus SA).
3. Mis saab ettevõttest siis, kui töötajad kooli õpetama lähevad? Esineja: Svetlana Moks, Nordkalk Korporatsiooni Kirde-Euroopa personalidirektor.
4. Kuidas õpetaja ja õpilase aega kokku hoida ehk aineid lõimides õpilastele uusi oskusi anda? Esineja: Kertu Liebert, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi KESA aine õpetaja.
5. Kuidas kutsekool, gümnaasium, kõrgkool ja ettevõtjad ühte paati saada? Esineja: Karmen Selter, Viljandi Kutseõppekeskuse arendusjuht.
6. Noored kui ettevõtlikkuse eestvedajad ning tuleviku kujundajad. Eerik Hannus, Pärnu noorte- ja innovatsioonikeskuse juht.

16.20 Aasta parimate ettevõtliku ja ettevõtlusõppe edendajate väljakuulutamine ning tunnustamine.

Päevakava 5. november

10.00-11.00 Julge unistada, julge unistused täide viia! Kas ja kuidas saab õpetaja läbi ettevõtlikkuse olla haridussüsteemi disainer? Kuuleme Iisraeli kogemust, kuidas igaüks haridussüsteemis saab muuta enda reaalsust ning mida teevad sealsed koolid noorte ettevõtlikkuse arendamiseks. Ettevõtliku hariduse inkubaator MTÜ Mifras esindajad Iisraelist – Lilac Wassermann ja Dr Bat Chen Weinhebber. Kuna ettekanne on otseesitlusena, siis inglise keeles.

11.00-12.20 Ettevõtliku Kooli parimate edulugude esitlus ja rahvahääletus, võitjate väljakuulutamine. Ettevõtliku Kooli standardi pälvinud koolide väljakuulutamine. Läbi otselülituste ja intervjuude saab ülevaate, millega tegelevad ettevõtlikud koolid ning mis kasu saavad sellest noored ja koolimeeskond. Parimaid edulugusid ehk praktilisi õppeprojekte on võimalik ka oma koolis läbiviia.

12.20-13.00 Lõuna

13.00 -14.00 Töötoad I

1. Programmide kompass – kuidas õppeprogrammide ja algatuste paljususes orienteeruda ja neid kasulikul moel kombineerida? Läbiviija: Kersti Kivirüüt, HARNO
2. Igaüks on disainer – kuidas ergutada loovust ja kriitilist mõtlemist juba algklassidest? Läbiviijad: Janno Siimar , Velvet agentuuri disainijuht ja üks asutajatest, Silja Enok, Vändra Gümnaasiumi õpetaja Margit Luts Tallinna Reaalkooli klassiõpetaja ja 1.-4. klasside huvijuht.
3. Koostöö kunst. Läbiviija: Belbin koostöökunstikooli asutaja ja koolitaja Mats Soomre, kes on 22 aasta jooksul läbi viinud kaugelt üle 1000 koolituse ja treeningu juhtidele, meeskondadele, ettevõtetele, asutustele, koolidele ja lasteaedadele.

14.00-15.00 Töötoad II

4. Disainmõtlemine ehk kuidas noori toote/teenuse arendamisel aidata? Läbiviija: Taavi Tamm, Edu ja Tegu STARTERpärnumaa eestvedaja ja mentor.
5. Kuidas kujundada noori ettevõtlikuks, loovaks ja ennast juhtivaks õppijaks.
Läbiviija Marjeta Venno, Tartu Erakooli ProTERA juht. See on teismeliste kool, kus on loodud eakohast arengut ning kuuluvustunnet toetav õpikeskkond. Huvide äratamise ning valikute tegemise kaudu toetatakse õpimotivatsiooni ja iseseisvust.
6. Rahvusvaheline õpi- ja tööränne – kuidas saavad õpetajad õpilasi toetada?
Läbiviija: Kersti Kivirüüt, HARNO karjääriõppe koordinaator. Margit Rammo, Euroguidance programmijuht. 
7. Kas mul jagub aega kõigeks või jääb seda pidevalt puudu?
Ajaplaneerimise võtted. Läbiviija: Signe Reppo, Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi täiendkoolituse programmijuht ja magistriõppe karjäärinõustaja, täiskasvanute koolitaja, ülikooli sisecoach.

 

Tutvu esinejate ja teemadega täpsemalt siin

Tutvu töötubade sisuga siin

 

KORRALDAJAD: