STARTERi tiimide kogemuslood

Loe STARTERI tiimide kogemuslugusid siit. (Leht alates 2024.a enam ei toimi)

STARTERi parim tiim Timey spurtis otse Ajujahi võitjaks

STARTERi 2018. aasta parimaks tiimiks kuulutatud Timey võitis ka 2019. aasta Ajujahi!

Timey eestvedaja Martin Möllits on öelnud: STARTERi kogemus kulub ära ka siis, kui start-upist midagi välja ei tule. Loe  intervjuud 

 

 

Keemiaäppi arendav MoleQL sai STARTERist tuule tiibadesse

Mida andis STARTER MoleQLi liikmetele, vaata videost:

MoleQL on haridusalane tarkvaralahendus, mis põhineb augmenteeritud reaalsuse tehnoloogial. Rakenduse põhieesmärk on aidata õpilastel keemiat paremini mõista ning selle õppimisest rõõmu tunda.

MoleQLi tiim võitis STARTERi esimese võistluse ja on peale seda osalenud mitmetel konkurssidel ja võistlustel edukalt.


Tootmisjääke taaskasutav Full Grain õppis start-up ettevõtlust tundma

2017. aasta STARTERcreative sügisese lennu EKA meeskonna Full Grain juht Olga Vertjajeva rakendab õppeprogrammist omandatud teadmisi ja oskusi töötajana ettevõtte sees. Kuidas tekkis idee tootmisjääkide taaskasutamiseks ning mida Olga STARTERist õppis, räägib ta ise lähemalt.

Palun räägi oma ideest lähemalt – miks valisid just selle idee STARTERcreative programmi jaoks, mis probleeme see käsitleb ja kes on sinu sihtgrupp?

Minu ideeks on taaskasutada nahatööstusest tekkivaid materjalide jääke ja motiveerida disainereid ning käsitöölisi nendest naturaalsetest ja ilusatest materjalidest looma uusi tooteid. Igapäevaselt töötan ma nahkmaterjalist sisekujundustoodetega nagu põrandakatted, pinnakatted ja muud eritellimusel valmistatud kujunduselemendid. Seega olen märganud ülejääkide koguseid, mida sisekujunduses enam kasutada ei saa, kuid mis sobiksid näiteks väiksemate aksessuaaride valmistamiseks. Sama probleemi on märganud ka minu kolleegid. Lühidalt on minu ideeks sisekujundus- ja mööblitoomissektoris tekkivate nahajääkide toomine turule.

Kuidas sa sattusid STARTERcreative ideede arendamise õppeprogrammi ja mis ootustega sinna sisenesid?

Lugesin programmi kohta EKA uudiskirjast ja otsustasin testida enda idee olulisust ja väärtust. Soovisin end kasvatada ka sisemiselt ja arendada juhtimisoskuseid.

Kas sisenesid programmi üksinda või meeskonnaga? Kas leidsid oma meeskonda kõik vajalike kompetentsidega liikmed või otsid kedagi endiselt lisaks?

Liitusin üksinda. Idee presenteerimine oli raske, kuna esinesin viimasena ja ei lootnud, et leidub veel inimesi, kes minuga koos ideed arendama hakkavad. Täna olen väga rahul, kuna leidsin oma meeskonda kaks inimest, kes uskusid minu ideesse ja usaldasid mind. Joseph Okunhon õpib turundust ja Mirjam Vikisk poliitikat, seega usun, et me oleme hetkel pigem selline “teoreetiline” meeskond. Meil on puudu tehnilisest teostusest nagu veebi arendus või programmeerimine, nende kompetentsidega saaks digitaalse platvormi arendusega algust teha.

Mis teadmisi ja oskusi Sa STARTERcreative programmis omandasid?

Minu jaoks oli kõige olulisem mõista start-up ettevõtte olemust: kuidas inimesed kokku saavad, mis ideid esitletakse ja kuidas on võimalik selles maailmas läbi lüüa. Mind üllatas see, et start-up ettevõtlus ei ole väikeettevõtluse vorm vaid suur majandusharu ja elustiil paljude inimeste jaoks.

Mis oli kõige suurem väljakutse idee arendamise juures, kas pidid õppeprotsessi käigus tegema palju muudatusi?

See oli väga loominguline protsess. Disainerina oli minu jaoks kõige raskem oma ambitsioone maha suruda. Iga kord, kui tuli ideed esitleda, sai selle suund üha enam selgemaks, kuid samas muutus vähem inspireerivamaks. Aga mõistan, et see on ainus viis jõuda fokuseeritud ja läbilöögivõimelise ärimudelini. Juhipositsioonil olemine on alati väljakutsuv, eriti suheldes kõikide kasusaajate ja erineva kultuurilise taustaga meeskonnaliikmetega.

Kas soovitad ka teistel osaleda STARTER programmis?

Kindlasti soovitan, see on väärt proovimist. Sealt saab häid juhiseid idee arendamiseks ja samuti palju kontakte.

Millised on tulevikuplaanid oma ideega seoses? Kas oled hetkel ettevõtja või plaanid luua ettevõtte?

Ma ei ole loobunud idee realiseerimise plaanist, kuid ma ei ole nii ambitsioonikas kui varem. Olen kindel, et ideel on potentsiaali ja tulevikus leian aega sellele rohkem pühenduda. Hetkel aga töötan täiskohaga ja kirjutan magistritööd. Mul on küll paberil ettevõtte loomiseks andmed juba kokku pandud, kuid registreerimiseni pole veel jõudnud. Samas idee realiseerimisega olen vaikselt väikeste sammudega juba algust teinud ettevõttes kus töötan. Hetkel teen omamoodi väikest äri suurema ettevõtte sees ja eks tulevik näitab, mis sellest välja kasvab.

Intervjueeris STARTERcreative EKA meeskondade juhendaja Kelli Turmann.

Akrüülmaale tootev Ivelina sai teadmisi ja motivatsiooni ettevõtte edasiarendamiseks

Ivelina on juba tegutsev ettevõte, millele STARTER andis hoogu juurde. Nimelt oli ettevõte loodud, kuid asutajatel polnud väga head ettekujutust sellest, kuidas edasi liikuda. STARTER aga andis vajaliku suuna kätte ja kasvatas motivatsiooni. Ivelinas on kokku saanud kahe ülikooli õppurid Liina Vallimäe Tartu Ülikooli täiendõppest ja Maarja Jõgioja Tallinna Ülikoolist.

Tutvustage oma ideed, ettevõtmist lähemalt.

Ivelina kaunid akrüülmaalid leiavad kasutust erinevatel pindadel

Meie tiimi idee oli müüa abstraktseid akrüülmaale, mis on valmistatud tehnikas, kus värvid segunevad ja reageerivad omavahel, moodustades põnevaid ja kordumatuid kujutisi. Maalid sobivad hästi kaunistama nii töö kui kodu interjööri. Sihtgrupiks on kunstihuvilised inimesed, kes soovivad soetada originaalmaale.

Kuidas sattusite STARTER programmi?

STARTER programmi sattusime kutsuva reklaami ja tutvustuse kaudu STARTERcreative meeskonna poolt. Idee alustada kunstiäri oli tol hetkel igati aktuaalne. Ettevõte oli tegelikult juba loodud, kuid kuidas edasi minna, oli veel lahtine ning STARTER tundus olevat hea lahendus enda teadmiste täiendamiseks.

Kuidas moodustus meeskond ning kas vajate veel liikmeid?

Programmi tulime oma meeskonnaga. Programmi väliselt on meeskonnas veel liikmeid, kes panustavad firma tegevusse. Praegu proovima hakkama saada oma jõududega, võimalik, et tulevikus kaasama tiimi veel liikmeid, kes aitaksid organiseerida, turundada ja arendada.

Mida õppisite ja millist kasu saite STARTER programmist?

Programm andis tutvusi, pakkus teiste ettevõtjate kogemusi ja soovitusi ning julgustas proovima ja läbi mõtlema äri alustamiseks vajalikke samme. Kõige väärtuslikum oli korraldajate poolne motiveerimine, julgustamine ja toetamine, kui tekkis kõhklusi ja küsimusi. Lisaks teadmine, et kahtlemine on täiesti normaalne, kuid eduni viib püsivus, töö, täiendamine, arendamine ja ka põrumine.

Mis oli idee arendamise, oma ettevõtmise juures kõige raskem?

Kõige raskem oli ettevõtte erilisuse väljatoomine, oma niši leidmine… kui ausalt, siis on see veel endiselt väljatöötamisel 🙂 Kogemused ja katsetamine annavad tagasisidet, mis toimib ning mis mitte.

Kas soovitate STARTERit oma sõpradele?

Kindlasti soovitame STARTERit sõpradele! Kui on soov tegeleda ettevõtlusega, siis see on väga hea võimalus alustamiseks. STARTERi programmis läbi käidud teemad ja küsimused, on kõik reaalse äri ülesehitamise juures olulised. Hea võimalus hakata pihta ja teha seda koos teistega ning saada seejuures juhendamist. Järjepidevad kohtumised hoiavad rajal ning motivatsioonikriisi ning raskuste tekkimisel on inimesed ümber toetamas.

Millised on edasised plaanid seoses oma ettevõttega?

Kuna juba tegutseme ettevõtjatena, siis edasine plaan on jätkata ettevõtte ülesehitamist.

Mahlakuubikuid tootev gümnasistide tiim Juice³ hindab kõrgelt mentorite tagasisidet

Sander Jaaniste, Kristina Keerdo, Hugo Palm, Oliver Valk, Karl-Martin Voovere Tartu Hugo Treffneri Gümnaasiumist on võtnud südameasjaks tervislike ja kergesti kasutatavate mahlakuubikute väljaarendamise. STARTER programmile on nad tänulikud, sest said võimaluse leida kohe üles oma idee kitsaskohad ja õppida. Mahlakuubikute loomine sai alguse soovist suunata oma ettevõtlikkus millegi kasuliku tegemisse. 

Palun rääkige oma tiimi ideest – millest see alguse sai, miks just see idee?

Olles õpilased, teame enda kogemusest, mida tähendab raske ja õpikuid pungil koolikott. Sinna veel trenniriiete ja söögi mahutamine võib nii mõnelgi korral osutada üpris keerukaks. Soovides aga toituda täisväärtuslikult ning tarbida oma lõuna kõrvale maitsvat joogipoolist, tulime ideele luua alternatiiv tavalisele poemahlale. Soovisime viia mahla tahkele kujule, et seda oleks kerge kaasas kanda ja tarbida. Eriti nägime oma toote kasulikkust pidevalt liikvel olevatele inimestele, kes igapäevaelus hindavad kompaktsust ning mugavust.
Seega oleme arendamas toodet, mille eesmärk on olla eesrindliku alternatiiv traditsioonilistele mahlatarbimisviisidele ning mis oma olemuselt oleks lihtne, ent praktiline mahlakuubik, mis vette asetades iseeneslikult mahlaks lahustub.

Kuidas te STARTER programmi sattusite ja millised olid teie ootused programmile?

STARTER programmist kuulsime oma koolivedadelt, kes olid aasta varem programmiga seotud olnud. Kuna olime oma õpilasfirmaga alles alustamas ning uute ideede omandamine on alati olnud tulutoov, otsustasime programmi kandideerida. Ennekõike soovisime saada lähemat kokkupuudet ettevõtlusmaailmaga just ülikooli perspektiivist vaadatuna ning saada rohkem tagasisidet oma idee kohta, seda genereerida ja edasi arendada koostöös oma valdkonna spetsialistidega.

Kuidas komplekteerisite meeskonna, kust leidsite vajaliku kompetentsi?

Meie meeskonnas on viis erinevate huvide ja taustaga õpilast, kes said kokku juba enne programmiga liitumist. STARTER programmist saime kindlustunnet kontakteeruda Tartu Ülikooli ning Eesti Maaülikooliga, kes on olnud olulised koostööpartnerid meie toote arendusel. Lisaks oleme tänulikud programmi poolt meile määratud mentorile, Sven Parklile, kes on olnud püsivalt innukas ning alati abivalmis probleemide lahendamisel.

Mida programm teile andis – milliseid oskuseid ja kogemusi saite?

STARTER Advanced on meile pakkunud mitmekesiseid võimalusi. Oleme saanud kogemusi oma idee presenteerimisel ja vajalikke oskusi selle sisulisemal tasandil läbitöötamiseks. Kuna programm oli meie esmane otsene kokkupuude start-up maailmaga, siis oleme eriti tänulikud heade juhiste ning vajalike teadmiste eest, mida meile jagati.
Samuti oli suurepärane võimalus õppida oma vigadest, mida tahes tahtmata esineb, sest põrumata väikesel tasandil, ei oskaks me mõtestada lahti süsteemi või turu realistlikku ilmet. Seega täname programmi ausa ning asjakohase kriitika eest, mis on alati olnud suunav ning häid teejuhiseid andev võimalus oma toote oma toote arendusel ja äriidee kirjutamisel.

Mis olid programmi jooksul kõige raskemad hetked?

Üks raskemaid pähkleid, millega oleme enim vaeva näinud, on kliendi prototüüpimine. Pöörasime palju tähelepanu selle olemusele ning läbitöötamisele, kuid lõpp-kokkuvõtteks oleme hilisemalt pidanud kalkuleerima oma otsuseid ümber ja tegema väikeseid kursimuutusi.

Kas soovitaksid STARTER programmi ka sõpradele? Miks?

STARTER programm on kasulik noortele, kes on oma idee genereerimise või firma loomisega alles algusjärgus. Just esimesed mentorlusõhtud arenguprogrammis on hea näide, miks oma ideega programmi kandideerida – arenguprogrammi poolt esitatavad küsimused on alati edasiviivad ning loovad tihti hoopis uusi vaatenurki, mis omakorda loovad uusi viise oma ideele lähenemiseks. Lisaks käib programmist läbi kogenud ettevõtjaid ning tunnustatud mentoreid, kes oma valdkonna professionaalidena annavad noorte ideedele innukat uut tuult tiibadesse.

Millised on teie ideega seoses edasised plaanid?

Õpilasfirma Juice³ on lisaks STARTER Advanced programmile osalemas ka 2018. aasta Ajujahi top 30 idee hulgas. Selles äriideede keskkonnas on hea koguda mõtteid ning pöörata oma idee põhjalikumaks läbi töötamiseks. Oleme arendamas oma toodet ning üpris peagi soovime sellega ka turule tulla.
Näeme, et helge tuleviku nimel on tarvis teha veel palju tööd. Pöörame tähelepanu oma toote põhjalikumale kontseptsiooni läbitöötamisele ning selle arendusele.

Kas plaanite hakata ettevõtjaks/ tegutsete juba ettevõtjana?

Ettevõtlus on valdkond, mille eri tahkudest võib leida paljutki meelepärast. Näeme, et olles avatud kõigele uuele võib end leida ettevõtlusega tegelemast pea igast eluvaldkonnast.