Suvesoovitus: ettevõtlusoskusi arendavad lauamängud

Tuntud lauamängudisainer, ettevõtja ning Nissi ja Risti põhikooli ettevõtlusõpetaja Meelis Looveer jagab ideid lauamängude kohta, mis arendavad ettevõtlusoskusi.

Igal inimesel on omad oskused. Mõni sobib pigen raamatupidajaks, teine turundajaks, kolmas suudab juhtida tiimi valitud eesmärgi poole, neljas on loovinimene. Proovi ja katseta, milles Sina parim oled, kuid arenda ka oma nõrgemaid külgi! Kõik mängud sobivad alates põhikoolist.

1) Strateegiline planeerimine
Kuidas pikemaajaliselt ettevõtet arendada ja tegevusi planeerida?
Strateegiamängud panevad pea tööle ja sunnivad sind ette mõtlema! Sageli on nendes mängudes erinevad resurssid, mida pead koguma, neid haldama ja õigeteks ostudeks kulutama, sageli teisi mängijaid ennetades. Põnevad teemad aitavad mängudesse paremini sisse elada. Mõnes mängus kehastud keskaegseks kaupmeheks, teises hoopis maadeavastajaks, rüütliks või detektiiviks.
Näited: Catan, Stone Age, Ticket to Ride, For Sale

2) Koostöö oskus
Suudad Sa oma kolleegidega vabalt suhelda? Aga äripartneritega koostööd teha?
Harjuta oma koostööoskusi lauamängudega: mõnes mängus võitlevad kõik mängijad mängulaua vastu – võidab või kaotab kogu meeskond, mõnes jagunevad mängijad tiimideks. Milline tiim suudab omavahel paremini kommunikeerida, võidab vastased.
Näited: Codenames, Pandemic, Mysterium

3) Loovus
Kuidas leiad äriidee? Kuidas toodet arendada?
Selleks on vaja loovust ja lauamängud on hea viis, kuidas seda arendada. Mõnes mängus pead jutustamisoskuse proovile panema, mõnes mängus joonistama, näitlema või sõnu moodustama.
Loogilisemad valikud ei ole siin esmatähtsad, proovi mõelda kastist välja!
Näited: Dixit, Mysterium, Kes? Mida? Kus? Rory jututäringud, Alias, Libahunt/Mafia

4) Sotsiaalsed oskused
Kuidas mõtleb klient ja kuidas talle oma toodet maha müüa? Aga kuidas konkurent?
On palju erinevaid mänge, mis arendavad erinevaid sotsiaalseid oskusi: läbirääkimiste pidamine, kauplemine ja oksjonil osalemine, bluffimine ja teiste valedest läbi nägemine.
Näited: For Sale, Catan, Om Nom Nom, Libahunt/Mafia

5) Arvutamine, loogiline mõtlemine
Kuidas hoiad oma ettevõtte raamatupidamise korras? Oskad kasumit kokku arvestada?
On palju numbritega laua ja kaardimänge, kus peab liitma-lahutama, numbreid järjekorda paigutama, jadasid või puslesid numbritest moodustama või kiiruse peale erinevaid numbri- või sümboli- kombinatsioone leidma. Hoia oma mõistus teravana!
Näited: 6. võtab, Ei äitah! NMBR 9, Set, Game of Trains

Edukaid mängulisi väljakutseid soojadel suveõhtutel!