Ettevõtlusõpetaja BLOGI: Tartu kutsehariduskeskuse ettevõtlusõppe tegevused

Sildid:

Jätkame tegusa ja ettevõtliku kooli blogiga, et oleks hea šnitti võtta! Tartu Kutsehariduskeskuse majanduse ja ettevõtluse õpetaja Mariin Alatsei vahendab oma kooli ettevõtlusõppe alaseid tegevusi, läbi mille õppijate veidi kadunud õpimotivatsiooni taastada. Keri allapoole ja loe ka detsembrikuu blogipostitust! 

September algas koolis tõelise möllu ja tempoga – eks suve jooksul sai juba ära harjutud, et puhkusepäevad möödusid mitte midagi suuremat tehes. Ei ole see ainult õpilaste mure, et suvi saab alati liiga kiiresti läbi või nädalavahetuse päevad on justkui poole lühemad koolipäevadest.
Ka minu jaoks oli uue õppeaasta esimene kuu täis pikki tööpäevi, toimetusi ning üritusi, väga paljusid uusi õpilasi ning kohanemist tavapärase töörütmiga. Üksnes septembris olid mul tunnid 121 uue õpilasega, kes jagunevad seitsme erineva õppegrupi vahel. Näiteks olid mul tunnid autotehnikutega, sisetööde elektrikutega, abikokkadega, puhastustööde juhtidega kui kosmeetikutega. Sellel aastal kohtun kokku üldse 31 erineva õppegrupiga. See on kutsekooli omapära ning tuleneb sellest, et majanduse ja ettevõtluse tunnid on meie koolis kõikidel erialadel. Kas see on lihtne, kui tuleb nii paljude erinevate õpilastega koos töötada või nii paljude erinevate erialadega ja teinekord mitu korda päeva jooksul ennast ümber lülitada näiteks automaailmast iluvaldkonda või juba juhtidena töötavatest täiskasvanud õppijatest ilma haridusnõudeta õppijate tundi minna? Vastan täiesti ausalt – ei, see ei ole lihtne! Aga kui küsite, kas see meeldib mulle, siis jah – väga meeldib! Ma ei saa kunagi öelda, et kõik minu tööpäevad oleksid ühesugused, ma naudin neid uusi kohtumisi ning väljakutseid, samuti on nii põnev õppijatelt teada saada nende erialade kohta ja kuulda erinevaid töökogemusi.

Rääkides sellest, mis mulle septembris eriti silma jäi, siis oli selleks osade õpilaste motivatsiooni puudus ning kuna ma tunnen, et see on väga oluline teema, siis rääkisime sellest õpilastega ning põimisin seda tunniteemadesse. Mis ma siis tegin, et õppijaid enda poolt aidata ja püüda taas see tahe ja jõud üles leida? Ma arvan, et paljuski on kasu eesmärgistamisest ning endale sihtide seadmisest, see on ka ettevõtluses tihti üks edu võti – oskus seada realistlike eesmärke ning tegutseda nende saavutamise nimel. Samuti on väga oluline aja planeerimine. Ma usun, et iga õpetaja on õpilaste suust kuulnud lauset: „Ma olen nii väsinud!“ või „Ma ei jõua mitte midagi!“. „Aeg on raha“ on aga tihti ettevõtjate lemmiklause. Seega rääkisin nii mõneski ettevõtluse tunnis edukast ajaplaneerimisest, nii ettevõtluse ja töötamise võtmes kui ka isiklikus elus.

Ettevõtlusnädal ja ettevõtluspäev süstisid inspiratsiooni nii õpilastesse kui õpetajatesse 

Oktoobri algus tõi kaasa üle-eestilise ettevõtlusnädala, mille mitmelgi üritustel Tartus ka meie kooli õpilased osalesid. Lisaks – võimalus esinemisi kuulata ja vaadata Zoomi vahendusel on lihtsalt ideaalne. Ettevõtlusnädala jätkuks külastame kosmeetikute õppegrupiga juba 13. oktoobril Tartu väga edukat väikeettevõtet Piigade Peoagentuuri, kes meid on lubanud lahkelt vastu võtta. Usun, et sellised üritused nagu ettevõtlusnädal ning erinevad ettevõtete külastused on väga oluline osa õppetööst. See annab õpilastele võimaluse kohtuda väga erinevate inimestega ning näha ettevõtete igapäevatööd.

Muidugi pean välja tooma eraldi kõige suurema ja erilisema sündmuse ettevõtlusnädalal – meie kooli ettevõtluspäeva, mis toimus 7. oktoobril. Me pühendasime majandusõpetajatega selle korraldamisele väga palju aega ja võib öelda, et tulemus sai ideaalne. Selle aastase ettevõtluspäeva põhiteemaks oli „Jätkusuutlikkus ja tark tarbimine“. Terve päeva jooksul toimusid erinevad töötoad ja esinemised – näiteks LHV Pank jagas investeerimise alaseid teadmisi, Merili Ginter rääkis enda teekonnast sotsiaalses ettevõtluses ning kohal olid õpilasfirmast osaühinguks kasvanud  Münt  Healthcare esindajad, andes noortele veelgi julgust alustada ettevõtlusega. Tõeliseks hitiks olid töötoad, mida korralasid erinevad osakonnad ja erialaõpetajad. Nendes töötubades käisid esinemas meie kooli vilistlased, kellel oli väga põnevaid lugusid rääkida enda ettevõtetest ning töökohtadest ning meie õpetajad, kelle lood panid nii mõnegi õpilase silmad veelgi rohkem särama ja said kindlustunnet ettevõtlusega alustamiseks. Terve ettevõtluspäev oli täiesti uskumatu õhkkonnaga ja motivatsioonilaenguga, isegi natuke kurb, et see kõik nii kiirelt läbi sai! Olen täiesti kindel, et see üritus kordub ka järgneval aastal.

Ettevõtluspäevalt saadud emotsioon on aga heaks positiivsuse süstiks eelseisvaks ettevõtlusoskuste kutsemeistrivõistlusteks Saaremaal, kuhu sõidab meie koolist kolm võistkonda. Minu juhendada neist on üks meeskond, kuhu kuuluvad spaateeninduse tüdrukud. Ma tunnen tüdrukute üle siirast uhkust ning tean, et võistlustelt saadav kogemus on väga suure väärtusega. Julgustan alati õpilasi erinevatest võistlustest ja projektidest osa võtma. Ka õpetaja jaoks on need head väljakutsed.

Järgmisel korral aga saan teile kirjutada, kuidas läksid selle õppeaasta esimesed ülekoolilised häkatonid, emotsioonidest ettevõtlusvõistluselt, ettevõtete külastustest ning kindlasti ka toimetamistest tundides. Lisaks ootab mind paari nädala pärast ees esinemine kooli Podcastis, mida teevad turismiettevõtte teenindaja eriala õpilased praktilise turunduse tundide raames, ka sellest juba järgmises postituses.

 

Loe siit detsembrikuu blogipostitust!