Ettevõtlusõpetaja blogi: Mariin Alatsei vahendab Tartu Rakendusliku Kolledži inspireerivaid õppetegevusi

Sildid:

Kevad, see on mu lemmik aastaaeg! Päike on juba mõnusalt soe ning päevad on järjest pikemad – ei peagi enam pimedas tööle minema ja töölt tulles on ka veel valge. Ning ega ka suvepuhkus  kaugel ole! Kuigi väga pikk õppeaasta on seljataga, siis sellel aastal ei tunne ma suurt väsimust ega ka tüdimust, pigem on kevad kaasa toonud uue energia, millega järgnevad kaks kuud veel tegutseda.

Mariin Alatsei, Voco ettevõtlusõpetaja Samas kui ma vaatan õpilasi, siis nemad on pigem nagu talveunest ärkavad kärbsed, kes peesitaks mõnusalt päikse käes ja „tiksuksid“, nagu neile endile meeldib öelda, suvevaheajani. See aga sunnib mind veelgi rohkem pingutama, et tundides oleks põnevust ja poleks hetke, kus saaks käsi põsakil unistada. Ülesandeid välja mõeldes olen püüdnud olla loominguline ja püüan pakkuda ka õpilastele seda loomingulisust. Näitena tooksin siia ülesande, millest kujunes nii suur hitt, et õpilased tegelesid sellega suure vaimustusega mitu nädalat ning saime läbitud mitmeid teemasid. Tunniks väikeettevõtlus ja õpilasteks majutusteeninduse eriala õppijad. Ülesande püsitus aga järgnev – Pühajärve Spa & Puhkekeskus vajab täielikku uuenduskuuri ning välja tuleb mõelda terviklik lahendus. Õpilased pidid kirjeldama näiteks uusi pakutavaid teenuseid, sisekujundust, klienti ja vajaminevaid töötajaid, lisaks planeerima turundust ja tegema reklaami (kas video või reklaamplakati). Seejuures muidugi ka põhjendama enda uuenduskuuri otsuseid, lähtuma ettevõtluskeskkonnast ja arvestama piirkonna eripäradega. Selle ülesandega tuli nii palju ägedaid ideid ja läbi mõeldud plaane, et mul oli tahtmine päriselt Pühajärve Spale neid esitlema minna.

Ideed ja head ideed tekitavad veelgi paremaid ideid 

Aga kui veel ägedatest äriideedest rääkida, siis märtsi alguses toiminud ülekoolilisel ettevõtlusoskuste võistlusel oli neid küll palju. Antud võistlus toimus sellel aastal teist korda ning oli just minu eest vedada.  Eks sellise suure ürituse korraldamine kerib korralikult pinget ja kui võistluse eelsel õhtul kella 7  ajal laudu paika tõstsin ning samal ajal üks žüriiliige teatas, et on haigeks jäänud, siis mõtlesin küll, et oh õudu, miks ma seda teen. Samas oli mul nii toetav korraldusmeeskond, kellega koos said kõik probleemid ületatud. Väga õnnelik olin ma õpilaste motivatsiooni üle osaleda sellel võistlusel, 11 kaheliikmelist meeskonda said kiirelt kirja ning võistlejaid oli nii ärikorralduse spetsialisti, pagari- ja kondiitritoodete tehnoloogia, juuksuri ja tarkvaraarendaja erialalt – ettevõtlusoskuste võistlusest võivad osa võtta kõikide erialade õppijad. Meeskondadel tuli välja mõelda äriidee ning lähtuvalt sellest lahendada etteantud ülesandeid – näiteks planeerida äritegevusega seotud kulud ja tulud, koostada persoona ning esitleda enda ideed liftikõnena nii inglise kui eesti keeles. Võistlejate äriideed puudutasid väga erinevaid teemasid – vaimse tervise probleemidest kuni tänavate puhastuseni või õpetajate IT alastest oskustest kuni laste liikumisharjumustega seotud muredeni. Võistluspäev kujunes nii toredaks: äriideed olid tugevad, karm aga õiglane žürii valis parimad, sponsorite poolt olid motiveerivad auhinnad, korraldusmeeskonna töö sujus ideaalselt ning mis peamine – õpilaste muljed võistlusest olid vaid positiivsed. Mina pean plaane aga juba järgmise aasta võistluseks.

Märtsi keskel aga osalemise õmbluse eriala õpilastega Tartu Loomemajanduskeskuse ja Tartu Ärinõuandla poolt korraldatud loomehäkatonil „Tulevikumood“. Teemad, milles uusi äriideid genereeriti, jagunesid kolmeks – roheline + mood (sh taaskasutus, ringmajandus, jätkusuutliku moe arendamine), digi + mood (sh moetööstuse digitaliseerimine, digitaalsed rõivad ja aksessuaarid), materjalitehnoloogia + mood (sh soojenevad või jahutavad riided, tervist mõjutavad riided). Mind oli kutsutud sellele üritusele mentoriks, et aidata ja nõustada osalevaid meeskondi. Nii põnev oli teiste kogenud mentoritega koos töötada. Õppisin kahe päeva jooksul uskumatult palju ning sain nii palju mõtteid, kuidas järgmisel õppeaastal ka meie kooli häkatone veelgi paremini korraldada. Üritus tervikuna aga oli nii põnev, et isegi nädalaid hiljem olen sellest jätkuvalt tõelises vaimustuses – digitaalne mood või rõivajääkidest toodetud pakkematerjalid, kosmoseriided ja uued materjalid rõivatööstuses on vaid mõned märksõnad kahepäevaselt häkatonilt. Ka minuga koos osalenud õpilased olid sellest samasuguses vaimustuses ja väga rahul, et neid sellele üritusele kaasa kutsusin, mis siis, et see toimus reede õhtul ja laupäeval. Selle kohta ütlesid õpilased, et pole ammu enda reede õhtut nii hästi veetnud.

Mariin Alatsei
majanduse ja ettevõtluse õpetaja
VOCO Tartu Rakenduslik Kolledž

Jälgi Mariini tegemisi Instagramis opetajamariin kontol. 

Loe Mariini eelmist blogipostitust siit