Ettevõtlusõpe on rohkem kui pooltes koolides. Millistes maakondades on kõige ettevõtlikumad koolid?
Sildid: ettevõtlikkusõpe, ettevõtlusõpe
Haridus- ja Noorteameti Edu ja Tegu programmi tegutsemise ajal on 2021. aasta seisuga ettevõtlus- ja ettevõtlikku õpet hakanud rakendama 363 õppeasutust ehk 63% üldharidus-, kutse- ja kõrgkoolidest.
Kõige aktiivsemad maakonnad on võtnud ettevõtliku ja ettevõtlusõppe rakendamise toetamise oma südameasjaks. Kõige rohkem on haridusprogrammidega Ettevõtlik Kool, JA Eesti või Edu ja Tegu liitunud Jõgevamaa (84% koolidest), Läänemaa (82% koolidest) ja Pärnu linna koolid (77%). Programmi erinevates tegevustes osalenud koolidest on rakendajaid 71%, ülejäänud teevad selleks ettevalmistusi.
Tabelis koolid, kes on liitunud Ettevõtliku Kooli, JA Eesti õpilasfirmade programmiga või kasutusele võtnud Edu ja Tegu materjalid. Allikas: Edu ja Tegu seireanalüüs.
Maakond/Linn Ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõpet rakendavate koolide %
Harju maakond 55%
Tallinn 62%
Hiiu maakond 67%
Ida-Viru maakond 74%
Narva linn 55%
Järva maakond 71%
Jõgeva maakond 84%
Lääne-Viru maakond 61%
Lääne maakond 82%
Põlva maakond 61%
Pärnu maakond 70%
Pärnu linn 77%
Rapla maakond 59%
Saare maakond 48%
Tartu maakond 59%
Tartu linn 58%
Valga maakond 45%
Viljandi maakond 58%
Võru maakond 71%
Haridus- ja Noorteameti Edu ja Tegu programmijuht Katrin Kivisild nentis, et ettevõtlusõppe ja ettevõtliku õppe rakendamine ei sõltu kooli suurusest ega asukohast, see ei ole kindlasti mitte ainult eliitkoolide mängumaa. „Kooli juhtkond ja koolipidaja on need suunamudijad, kelle tahtest, otsusest ja toest algavad muutused ettevõtliku hoiaku kujundamisel ning ettevõtlusõppeks võimaluste leidmisel koolis. Sädeõpetajate algatused ja tahe viia ettevõtlusõppe rakendamise ideed ellu aitavad õpilastel avastada oma potentsiaali ning kujundada ettevõtlusõppest tulevaste Eesti majandust edasiviivate edukate inimeste kasvulava. Meil on heameel, et aina rohkem koolimeeskondi mõistab, et tänased õpilased on väärtuste loojad kohaliku elu säilitamisel ja edasi arendamisel oma kodukohas,“ selgitas Kivisild.
Haridus- ja noorteameti Edu ja Tegu üldhariduse koordinaator Erika Veide lisas, et nii, nagu hariduses on kvaliteedi taga süsteemsus ja järjepidevus, on ka ettevõtliku ja eneseteadliku inimese arenemise taga need samad märksõnad. „Ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe mõte on, et inimene võiks elada elu kui karjääri ning juhtida oma elu kui oma eluettevõtet. Soovime, et juhuseid jääks järjest vähemaks ning koolid ja piirkonnad suudavad välja töötada plaani, kuidas ettevõtlikkuse, ettevõtlus ja ka karjääriõpe süsteemselt noori toetaks,“ rääkis Veide.
Edu ja Tegu programm pakub koolitusi, seminare ning ettevõtlusõppe ainekavasid ja õppematerjale ning toetab koolide liitumist programmidega Ettevõtlik Kool ning JA Eesti. Lisaks alustatakse esimesel võimalusel ringreisi maakondades, mille eesmärk on ühelt poolt kaardistada hetkeseisu ning teiselt poolt toetada koolides süsteemset ja järjepidevat lähenemist ettevõtliku ja ennast juhtiva noore arendamisest läbi erinevate haridusastmete.
Edu ja Tegu programmi toetab Euroopa Sotsiaalfond ja viib ellu Haridus- ja Noorteamet.