Edulugude konkursi võitjad on selgunud
Sildid: Ettevõtliku Kooli edulugude konkurss
5. novembril selgusid Haridusprogrammi Ettevõtlik Kool edulugude konkursi „Õppimine on põnev!“ laureaadid. Parimad lood kuulutati välja 4 erinevas kategoorias virtuaalsel hariduskonverentsil „Ennast juhtiv ja väärtust loov noor ei ole imeloom!“.
Ettevõtliku Kooli arendusjuhi Heidi Uustalu sõnul on märkamine ja tunnustamine äärmiselt oluline. „See on suur kiitus meie kõikidele haridusasutustele, õpetajatele ja noortele, kes õppetöö käigus või ka selle välisel ajal viivad ellu märkimisväärseid algatusi, mis edendavad meie kõigi ettevõtlikkust,“ lisab Uustalu.
Tänavusele edulugude konkursile esitati kokku 111 edulugu, millest valis eelnevalt kokku kutsutud komisjon välja 12 parimat. Uustalu sõnul näitavad rohked edulood seda kui ettevõtlikud ja põnevate ideedega on meie noored kui ka kõik haridustöötajad.
Edulugude konkursi laureaadid 2020:
Kategoorias „Parim koostöötegu“ – Rakvere Gümnaasium “Filmifestival”
Rakvere Gümnaasiumi filmifestival on iga-aastane meeliköitev noorte poolt korraldatav sündmus, mille ajalugu viib tagasi 2000ndate aastate algusesse. Koolisisene miniatuurne festival on aastate jooksul kasvanud vabariiklikult tuntud omanäoliseks elamuste nädalaks. Lisaks külastajatele elab igal aastal otseülekande vahendusel kaasa tuhatkond filmisõpra siin- ja sealpool merd.
Teise koha pälvis Vändra Gümnaasiumi projekt „OÜ Valley ettevõtlusõpe“ (videolugu: https://youtu.be/iEwrPn9GMqQ)
Kolmanda koha Paide Lasteaia Tähepai projekt „Väärtused läbi meie tegude“ (videolugu: https://youtu.be/Lyd6sTDWrbM )
Kategoorias „2P (Parimad praktikad)“ – Rakvere Rohuaia Lasteaed “Kaubatänav”
Kõik see sai alguse siis, kui kaks Rohuaia lasteaia ettevõtliku meeskonna liiget käisid ettevõtluskülas tutvumas õppeprogrammiga „Minu raha“ ja tänu Lääne-Viru Arenduskeskuse noorte ettevõtlikkuse koordinaatorile said nad lasteaeda „Minu raha“ mängukomplekti. „Minu raha“ mängimiseks sisustati ettevõtliku meeskonna eestvedamisel lasteaias ühe tühja ruumi Rohuaia kaubatänavaks. Kuna lasteaed peab tähtsaks rohelist mõtteviisi, siis kasutati kaubatänava sisustamisel vana mööblit, nt leiti lasteaiast vanad arhiiviriiulid, kontorilaua, platega koolilauad jms.
Teise koha pälvis Mooste Mõisakooli projekt „Kõndmisnädal“ (videolugu: https://youtu.be/BihrEfLx11g)
Kolmanda koha Sillamäe Vanalinna kooli projekt „Rabasesaba juga“ (videolugu: https://youtu.be/RlnhSp3vS5k)
Kategoorias „Noorte algatus“ – Kohtla-Järve Järve Kool “Veloabi”
Veloabi idee tekkis Kohtla-Järve Järve Kooli õpilasel Lauri Väinal siis, kui ta nägin, kuidas kaks inimest olid hädas jalgratta tehniliste riketega. Koolis valis Lauri omale loovtööks veloabi teenuse välja töötamise. Kui jalgratturil tekib rattaga mõni probleem, siis ta saab telefoni teel võtta veloabiga ühendust ning väljakutsele jõudes remondib Lauri ratta kohapeal ära või siis vajadusel toimetab selle enda töökotta. Koostöös kohaliku omavalitsuse sotsiaalosakonnaga saab tegus noor ka toimetada abivajajateni toidu, postipaki või muu vajaliku, et kergendada inimeste jalavaeva.
Teise koha pälvis Räpina Ühisgümnaasiumi projekt „Esinemisoskus kogu eluks“ (videolugu: https://youtu.be/eBcScEKdULI)
Kolmanda koha Põltsamaa Ühisgümnaasiumi projekt „Asjad, millest keegi ei räägi“ (videolugu: https://youtu.be/AthEHBneowE)
Kategoorias „Ettevõtlik haridustegu“ – Põltsamaa Ühisgümnaasium “TPN ja Helena Nõmmik”
Ettevõtlikkuse arenemiseks tuleb anda võimalusi juba väikelapse east alates. Üheks võimaluseks nägi kooli huvijuht Helena Nõmmik, et tuleb luua õpilaskogu ka nooremas kooliastmes. Nii vastaski tema üleskutsele 25 4.-5. klassi noort, kes tahtsid sõna sekka öelda koolielu huvitavamaks muutmisel. Nii loodi koolis ka nooremale astmele õpilaskogu TPN ehk Tegusad Põltsamaa Noored.
Teise koha pälvis Paide H. Hanssoo Põhikooli projekt „Tantsuetendus“ (videolugu: https://youtu.be/NkAWv4_rS2s)
Kolmanda koha Tabasalu Lasteaia Tibutare projekt „Sipsikud tahavad ja suudavad elevanti toita“ (https://youtu.be/3FU7eKoOUdk)
Üllatajate kategoorias pälvisid tunnustuse 3 kooli edulood:
Haapsalu Viigi Kool-Andrus Kivirähk „Vapper Keefir“
Noarootsi Kool „Projektõpe Noarootsi koolis“
Rakke Kool „Üllatusi täis sünnipäev isadega“
Publiku lemmik 2020 – Räpina Ühisgümnaasiumi projekt „Esinemisoskus kogu eluks“.
Edulugude konkurssi „Õppimine on põnev!“ korraldab haridusprogramm Ettevõtlik Kool alates 2008. aastast. Edulugude konkursi eesmärk on soodustada haridusasutustes ettevõtlikku õpet ning ärgitada edulugude kaudu ka teisi koole ja lasteaedasid leidma nutikaid lahendusi, kuidas seda õppetöö raames teha.
Vaata autasustamistseremooniat konverentsi järelvaatamise platvormilt kuni 5. detsembrini.
Haridusprogramm Ettevõtlik Kool toob koolidesse ja lasteaedadesse rohkem iseseisvat ja ettevõtlikku hoiakut, arendab lastes otsustusvõimet ja ärgitab tegutsemishimu. Ettevõtliku kooli põhimõtete järgi töötab 124 kooli ja 15 lasteaeda üle Eesti, kokku üle 25 000 õpilase. Tegevusi viiakse ellu Euroopa Sotsiaalfondi ja Euroopa Regionaalarengu Fondi toel.