Minifirmasid hirmutanud vastutus ja vähene eneseusk muundusid julgustavaks kogemuseks
Sildid: ettevõtlusõpe, minifirma
Kui väikesed on liiga väikesed, et saada aru ettevõtlusest ja rahaasjadest? Minifirmad tõendavad, et 7. klassi õpilased on võimelised vedama firmat ja juhtima meeskonda, kui neile selleks võimalus anda. Tõsi, ületada tuleb iseenda hirm vastutuse ja hakkamasaamise ees, mis aga tegevuse käigus muutuvad sellevõrra magusamaks eduelamuseks. Minifirmad AirCraft ja Võluhelin jagavad oma ettevõtluse katsetamise kogemusi ja õppetunde.
Eesti parim minifirma AirCraft õppis tiimitööd ja ettevõtte siseelu
Kuidas tekkis firma idee, mis selleni viis?
Oleme kõik väga loodussäästlikud inimesed ja juba lapsest saati on meid kõiki paelunud lennundus, seega olime kõik teadlikud lennundusega kaasnevast reostusest. Need kaks huvi saime meeskonnana siduda läbi kohustusliku loovtöö.
Tohutult suur kogus lennukite turvavarustust visatakse ära ainuüksi Tallinna Lennujaamas. Selle mitte ära kasutamine oleks olnud lihtsalt rumal. Lisaks looduse säästmisele, oleme valmis saanud väga lahedad ja klientide seas populaarseks saanud tooted, mille järele nõudlus on olnud suur. Kõige populaarsemateks toodeteks osutusid päästevestidest kandekotid Anne ja Ivo.
Mis oli minifirma tegemise teekonnal kõige keerulisem? Mida põnevat õppisite ja kogesite, millega varem ei ole kokku puutunud?
Meie jaoks oli algselt kõige raskem korrektne dokumentide täitmine, mida polnud sugugi vähe. Õppisime, kuidas ametlike dokumentidega ümber käia, õppisime neid ka täitma nii, et vigu lõpuks sisse ei jääks. Saime teada, et raamatupidamistabel on kõvasti keerulisem täita kui esmapilgul näib. Ajapikku on dokumentide täitmine lihtsamaks muutunud ja lausa harjumuseks saanud.
Osalesime kursusel, mis õpetas meid klientidega paremini suhtlema ja ümber käima. Arenesime iga laadal müügimeestena ja õppisime paremini oma eesmärke ja ideid sõnastama. Õpitust näiteks kõige väärtuslikum oli, kuidas 10 sekundiga oma toode esimesele ettejuhtuvale inimesele ära tutvustada ja temas huvi äratada. Samuti õppisime, kuidas käib äri ajamine suurte ettevõtetega ja kuidas näeb välja töötajate palgale võtmine ning nendega suhtlemine.
Kas ja miks soovitate ettevõtlusõpet/minifirmat teistele noortele?
Jah, kindlasti soovitame, sest see annab noortele hea ettevõtluskogemuse ning annab esmased muljed väikefirmas töötamisest. Protsessis leiab palju uusi tuttavaid ja kontakte, kelle tundmine tuleviku ettevõtetes võib kasulikuks osutuda. Minifirma tegemine on ka palju oskusi arendav, meie puhul näiteks saime selgeks õmblemise, iga tootja saab omandada enda tooteks vastavad oskused. Kahtlemata paneb minifirma proovile ka tiimitöö ning õpetab, kuidas rolle jagada, üksteisega arvestada ning tülideta asi lõpule viia.
Mida arvate võimalusest tulevikus ettevõtjaks saada?
Arvame, et meil on kindlasti nüüd eelis ja rohkem võimalusi ettevõtluses läbi lüüa kui paljudel teistel meie vanustel noortel. Kavatseme igal juhul tulevikus ettevõtlusega mingil moel edasi tegeleda. Oleme saanud väga positiivse ja lõbusa kogemuse, ei näe põhjust, miks mitte tulevikus veel midagi ettevõtlusega seonduvat koos või ka üksi teha.
Minifirma Aircraft moodustasid Tallinna Reaalkooli hetkeks 7. klassi lõpetanud noormeest: Henri Georg Valentin, Jakob Matthias Lindma ja Mikk Jõesaar.
Minifirma Võluhelin saavutus: eneseusk ja Loomaaia direktori vastuvõtt
Kuidas tekkis firma idee, mis selleni viis?
Meie firma idee tekkis oktoobris pärast seda, kui olime juba 5 korda käinud ettevõtlusõpetuse tunnis. Õpetaja Krista Savitsch tutvustas meile JA Eesti programmi, mis annab võimaluse luua oma minifirma. Saime inspiratsiooni oma esimese minifirma loomiseks. Kolme nädala jooksul leidsime terve hulga klassikaaslasi, kes minifirma tegevuses soovisid kaasa teha. Paljusid hirmutas mõte vastutusest ja kardeti, et ei suudeta kõigega hakkama saada. Kui siiski minifirma jaoks olid liikmed leitud, siis tegime kõik koos ajurünnaku, et välja mõelda toode või teenus, millega võiks meie minifirma tegeleda. Kuna oleme muusikaklassi noored, siis oli kindel soov tegeleda millegagi, mis on muusikaga seotud.
Mis oli minifirma tegemise teekonnal kõige keerulisem? Mida põnevat õppisite ja kogesite, millega varem ei ole kokku puutunud?
Meil oli minifirmas väga palju liikmeid ja vahel tundus, et kõigi jaoks ei jagu piisavalt tööd. Suure seltskonnaga oli raske tähtsaid otsuseid teha, kõik ei olnud alati otsusega nõus ja siis oli mossitamist. Koostöö ei tahtnud ka alguses kõige paremini sujuda, sest igaüks tiris nagu oma mõtte poole. Ajapikku hakkas meil küll kõik ilusti laabuma, kuid alguses tuli meil tõesti palju vaeva näha, et kõik toimiks ja et kõik täidaks oma ülesandeid.
Keeruline oli ka alguses see, et meil ei olnud piisavalt usku endasse. Väljakutse tundus olema liiga raske, aga seda rõõmsamad oleme, et tulime toime sellega, mida ette võtsime.
Klientide otsimine ja leidmine oli päris keeruline protsess, sest meid ei tundnud keegi ja seetõttu ei teadnud üldsus meie teenust küsida. Kindlasti ei olnud me võrraldavad meie Eesti staaridega. Tahtsime olla omanäolised ja pigem tegutseda sotsiaalvaldkonnas ehk siis pakkuda kontserte hoolekodudele, pensionäride päevakeskustele, lasteaedadele jne.
Loomulikult saime palju uusi kogemusi, kuidas kontserti korraldada ning kuidas ühtse tiimina töötada. Kõik minifirma liikmed on veendunud, et neist kogemustest on tulevikus kindlasti kasu. Eriti meeldis meile meie põhitegevus ehk kontserti korraldamine. See oli küll raske, kuid tulemus oli alati hea. Eriolukord tegi meie tegutsemise veel keerulisemaks. Õppisime kasutama SCRUM süsteemi oma tööülesannete täitmiseks. Nii said kõik õigeks ajaks oma tööülesandega valmis.
Eriti meeldis see, kui olime õnnestunud kontserdiga hakkama saanud. See rahulolutunne meie nägudel rääkis enda eest. Õppisime ka seda, et elus on väga tore teha mõni heategu. Annetuse kogumine Austraalia loomade toetuseks oli suur ettevõtmine ja selle eest saime ka Tallinna Loomaaia direktori vastuvõtule. Meid märgati. Positiivse emotsiooni saime ka Eesti Parim Minifirma võistlusel osalemisega. Saime UC-Rendi keskkonnasõbralikkuse eripreemia.
Meeldis ka see, et me olime oma juhendaja Krista Savitschi ja mentori Kari Maripuu poolt alati toetatud ja vajadusel saime nende poole pöörduda. Klassijuhataja ja muusikaõpetaja Piret Puusta aitas meil laulud selgeks õppida ja selle eest oleme ka talle väga tänulikud.
Kas ja miks soovitate ettevõtlusõpet/minifirmat teistele noortele?
Minifirma tegemist soovitame loomulikult teistele noortele, sest see annab esimese arusaama ärimaailmast ning annab mitmeid uusi kogemusi, kuidas toimida ühtse firmana. Ettevõtlusõpe koolis on nagu õppimine terveks eluks ja seda ainet peaks kõik õpilased koolis õppima.
Mida arvate võimalusest tulevikus ettevõtjaks saada?
Me käime alles 7.klassis ja seetõttu on väga keeruline öelda, et kas meist kõigist saab ettevõtja. Kindlasti tasub ettevõtjaks olemist proovida. Meie esmaseks sihiks on siiski uuel kooliaastal oma minifirmaga jätkata. Gümnaasiumiastmes prooviks kindlasti kätt ka õpilasfirma tegemisega.
Vastasid minifirma Võluhelin liikmed Gert Martin Savitsch, Mihkel Tingas ja Marko Maripuu, kes äsja lõpetasid Tabasalu Ühisgümnaasiumi 7.b klassi.