VOCO ettevõtlusõpetaja Mariin Alatsei blogi: Mis on VOCO Õ-Klubi?

Kui kolleeg Maire Kasega Edu ja Tegu koolituskalendris „Õpitee mooduli koolitajate õpiringi“ nägime, teadsime kohe, et tahame selles osaleda. Õpetame Mairega mõlemad õpitee mooduli erinevaid õpiväljundeid ning oleme antud mooduli suured entusiastid Tartu Rakenduslikus Kolledžis (VOCO). VOCOst osales koos meiega veel neli kolleegi.

Juba esimeselt õpiringi kohtumiselt Tallinnast Tartusse tagasi sõites arutasime Mairega, et midagi sarnast oleks ka meil koolis vaja teha. VOCOs on õpiteega seotud palju õpetajaid ning üksteise tugi ja kogemuste jagamine oleks seejuures väga vajalik.

Mariin ja Maire, VOCO Õ-Klubi eestvedajad

Iga järgneva koolitajate õpiringi kohtumisega süvenes meie soov ühel hetkel tõesti ise midagi ka VOCOs ära teha ja see tundus ka väga loogiline jätk peale sellise õpisündmuse läbimist. Nii me koos Mairega mai lõpus maha istusimegi ja panime uueks õppeaastaks plaani paika. Tegelesime enda ideega veel pool juunitki ning augustis peale suvepuhkuse lõppu andsime viimase lihvi ja valmis see saigi – VOCO õpitee õpiring ehk hellitavalt „VOCO Õ-klubi“.

VOCO õpitee õpiring toimub läbi õppeaasta ning koosneb kaheksast kohtumisest, millest pooled teeme kohapeal ning pooled veebis. Nagu me ise ütleme, siis põnev ja pisut pöörane sõit läbi õpitee! Õpiringis käsitleme kõiki õpitee nelja õpiväljundit. Iga õpiväljundi juures jagame Mairega enda kogemusi ja häid näiteid ning loomulikult saavad seda teha ka osalejad – pidevalt kaasa mõelda ja jagada enda mõtteid, küsida küsimusi ning mõtestada ja lahendada koos erinevaid situatsioone. Kui avasime meie õpiringi registreerimise, siis täitusid kõik 30 kohta vaid kolme päevaga! Olime sellest tõeliselt üllatunud, kuid väga rõõmsad, et kolleegid sellest nii huvitatud ja valmis kaasa lööma. Augusti viimastel päevadel toimus juba ka meie õpiringi esimene kohtumine, kus esmalt uurisime, milliste ootuste ja soovidega meie osalejad kohale on tulnud ning milline on nende eelnev taust seoses õpiteega. Meie õpiringi seltskonnas on väga erinevate kogemustega õpetajaid  – on neid, kes on õpiteega juba mitu aastat kokku puutunud ning on neid, kellel on aastane kogemus ja ka neid, kes sellel õppeaastal teevad seda esimest korda. Seega väga põnev ning oleme kindlad, et just see annabki meie õpiringile lõpuks veelgi paremad tulemuse.

Anname õpiringis osalejatele ka „koduseid ülesandeid“. Näiteks ootas osalejaid ees ülesanne, kus nad pidid kaasa lööma kooli ettevõtluspäeva sisustamises, püüdes seeläbi siduda õpitee erinevaid õpiväljundeid ning kaasata enda õpilasi. Teisisõnu oli ülesandeks organiseerida töötoad. Töötoad said väga ägedad ja neis osales väga palju õpilasi. Lisaks olid ülekoolilised töötoad. Mida see andis? Kõik osakonnad, nii erialaõpetajad kui õpitee õpetajad olid ülekoolilise ettevõtluspäeva korraldamisse kaasatud!

Lisaks oleme plaaninud kutsuda ka väliskülalisi erinevatel teemadel kaasa rääkima.

Oleme meie järgmisteks õpiringi sõitudeks valmis – usume, et kui me lõpuks koos finišisse jõuame, on VOCOs õpitee õpetamine veelgi parem, koostöö kolleegidega erinevate õpiväljundite õpetamise osas tõhusam ning õpiringis osalejatest on tekkinud suurepärane kogukond, kes üksteisele toeks ja abiks.

Mariin Alatsei

VOCO ettevõtlusõpetaja