Minister Mailis Reps tunnustas parimaid ettevõtlusõppe edendajaid
Sildid: aasta ettevõtlik õpetaja, aasta ettevõtlusõppe edendaja, aasta ettevõtlusõppe mentor, Edu ja Tegu aasta tegija, ettevõtlik õppija, ettevõtlusõppe aasta parimad, ettevõtlusõppe edendaja
Haridus- ja Teadusministeeriumi ettevõtlusõppe programmi Edu ja Tegu tunnustuskonkursil kuulutati välja laureaadid viies kategoorias, aasta ettevõtlusõppe edendaja tiitli pälvis MTÜ Ettevõtlusküla. Ettevõtlikuks õpetajaks valiti Krista Savitsch, kes tegutseb Tabasalu Ühisgümnaasiumis ja EBSi Gümnaasiumis. Ettevõtlikud õppijad on Mihkel Mariusz Jezierski ja Sander Aukust Tartu Hugo Treffneri Gümnaasiumist ning mentor Vaido Mikheim Tartu Teaduspargist. Ettevõtlusõppe programmi aasta tegijaks valiti teavitustöö juht Liina Pissarev Tartu Ülikoolist.
Minister Mailis Repsi sõnul on imetlusväärne kõigi kandidaatide ettevõtlikkus ning tahe ja suutlikkus midagi ära teha. “Need õpetajad, edendajad ja mentorid on näidanud väga head eeskuju, kuidas muuta õppimine huvitavaks ja eluliseks. Õppurid aga on suurepäraseks näiteks, kuidas võtta õppetööst maksimum ning rakendada uusi teadmisi ja kogemusi praktikas,” ütles Reps. „Mul on siiralt hea meel, et ettevõtlusõpe on leidnud kindla koha haridussüsteemis ja koolide õppekavades. Suurt rõõmu valmistab see, et ettevõtete ja koolide koostöö ei ole enam erand, vaid tavapärane paljudes koolides.“
Aasta ettevõtlusõppe edendaja tiitli pälvis MTÜ Ettevõtlusküla, mis annab võimaluse kogeda ettevõtjaks olemist mängides. Tänavu jaanuarist oktoobrini käis Ettevõtluskülas mängimas üle kolme tuhande noore ja täiskasvanu. Rahatarkust ja ettevõtlikkust jagatakse erinevatele vanuseklassidele. 5-9-aastased saavad teada, kust raha tuleb ning mis erinevus on soovil ja vajadusel. 7-12-aastased juhivad pereettevõtteid ja tegelevad säästmisega, suuremad lapsed ja täiskasvanud saavad olla ettevõtjad.
Aasta ettevõtliku õpetaja tiitli pälvis Tabasalu Ühisgümnaasiumi ja EBSi Gümnaasiumi ettevõtlusõpetaja Krista Savitsch, kes juhendab noori mini-minifirmadest õpilasfirmadeni ja korraldab ettevõtlusõppe üritusi nii koolis, maakonnas kui üle Eesti. Ta külastab õpilastega ettevõtteid, kutsub äriinimesi külalistunde andma, kaasab õpilasfirmade juhendamisse mentoreid ja korraldab õpilasfirmade laatu. Ta innustab õpilasi pingutama ja tema juhendatavad saavutavadki võistlustel kõrgeid kohti.
Aasta ettevõtlusõppe mentor on Vaido Mikheim, kes töötab Tartu Teaduspargis. Mentori ja äriideede arendamise programmi STARTER töötubade läbiviijana on ta innustanud noori üle viie aasta. Sageli võtab ta vastu kutse olla žürii liige äriideede võistlusel Kaleidoskoop ja lööb kaasa erinevates sTARTUp Labi projektides, mille eesmärgiks on ettevõtlusalaste oskuste ja teadmiste arendamine. Ta on juhendanud sadu meeskondi.
Aasta ettevõtlikud õppurid on Mihkel Mariusz Jezierski ja Sander Aukust Tartu Hugo Treffneri Gümnaasiumist. Neil on silmapaistev õpilasfirma ning nad esinevad üritustel ja nõustavad teisi noori. Noormehed võtsid ette valdkonna – meeste ökoloogilised kosmeetikatooted, mis on rangete nõuete tõttu keeruline isegi professionaalidele. Aastaga töötati välja kolm toodet, millele saadi Euroopa kvaliteeditunnistused ja mida hakkas kasutama 15 juuksurisalongi. Tegevus õpilasfirmas andis noortele soovi alustada päris ettevõttega kohe kooli lõppedes. Nad on saanud ka rohkelt auhindu, millest kaalukamad on Eesti parima õpilasfirma tiitel ja Euroopa õpilasfirmade võistluse teine koht.
Ettevõtlusõppe programmi aasta tegijaks valiti teavitustöö juht Liina Pissarev Tartu Ülikoolist, kes jagab infot, kirjutab artikleid, korraldab üritusi ja teeb palju muud selleks, et programm jõuaks võimalikult paljude koolide, õpetajate ja õpilasteni. Ta tunneb hästi programmi temaatikat ja tunnetab tasakaalu teemade vahel ning juhib osavalt tähelepanu just neile mõtetele ja aspektidele, mis sihtrühmadele korda lähevad.
Ettevõtlusõppe programmi Edu ja Tegu raames tunnustati ettevõtlusõpet edendavaid inimesi ja meeskondi kolmandat korda. Tunnustatavate kandidaate sai esitada igaüks ettevõtlusõppe programmi veebilehel. Nominente oli viies kategoorias kokku 37.
Lisaks said ministrilt tänukirja said silmapaistva tegevuse eest
Karl Jörgen Lööper Võru Gümnaasium
Maria Palk Läänemaa Ühisgümnaasium
Pilvi Tauer Tallinna Tehnikagümnaasium
Helen Kiis Tallinna Tehnikakõrgkool/TTK University of Applied Sciences
Mart Kimmel Pärnu Rääma Põhikool
Kristi Luik Rapla Täiskasvanute Gümnaasium
Raili Kuusik TalTech Virumaa kolledž
Tabasalu Ühisgümnaasium
Realister OÜ
Juta Vallikivi Tartu Kunstikool
Noorte Ettevõtlikkuse Arengukava Töögrupp (NEAK)
Maret Ahonen, Tartu Ülikool UT Startup Lab
Urve Venesaar, TalTech majandusteaduskond
Auhinnad annavad tuult tiibadesse: mentor, õpetaja ning Edu ja Tegu aasta tegija lähevad Pärnu juhtimiskonverentsile, õppurid sTARTUp Day-le ning edendaja meeskonnakoolitusele!
Fotod on üleval Edu ja Tegu Facebooki kontol kaustas Ettevõtlusõppe aasta parimate tunnustamine 2019
Loe infot kõigi esitatud nominentide kohta on kodulehe uudisest.