STARTERtehi võitja Ethico Foodsi äri alustamise õppetunnid: tuleb kuulata targemaid ja liikuda edasi sammhaaval

STARTERtech Advanced äriarendusprogrammi kevadhooaja võitjaks valiti Ethico Foods, mis tegeleb tervislike, valgurikaste ning soja ja gluteenivabade vegan toitude tootmisega. Peale STARTERtech edasijõudnute programmi läbimist jagasid ettevõtte kaks liiget, Anu Menon ning Roma Beria, oma õppetunde ja kogemusi, kuidas nende ideest sai reaalne ettevõte ning arusaama sellest, kuidas varem või hiljem jõutakse äratundmiseni, et hoolimata ilusast visioonist tuleb siiski kuulata kogenumate nõuandeid.

Kust teie idee alguse sai? Miks otsustasite just sellega tegeleda?
Anu Menon: Idee sai alguse sellest, et oleme abikaasaga juba pikemat aega tahtnud veganiteks hakata, kuid alati, kui oleme proovinud sellega alustada, ei ole me toidust piisavalt vajalikku valgukogust saanud. Ka turult ei olnud lihtne leida soja- ja gluteeinivabu tooteid, seega otsustasin ise sellised tooted luua.

Kuidas saite teada STARTER programmist?
Anu: TTÜ Facebooki kaudu.
Roma Beria: Mulle rääkis sellest üks mu sõber, kes osales eelmises STARTERtechi programmis. Ta oli sellest vaimustuses ning otsustasin samuti osa võtta.

Milliseid oskusi, teadmisi ja kogemusi programmis arendasite?
Anu: Mina sain teada, kuidas Eesti ärikommuun toimib. Kuna olen Eestis olnud lühikest aega, siis laiendasin ka oma võrgustikku. Samuti õpetati meile ärimudeli arendusprotsesse (Business Model Canvas) – see oli minu jaoks uus asi ning on olnud firma arengus väga oluline.
Roma: Minu jaoks oli kõige kasulikum paljude investorite ning edukate inimestega suhtlemine. Nende poolt jagatud näpunäited aitasid oma ideed edasi arendada.

Mida väärtustate saadud kogemustest enim?
Anu: Ma arvan, et suur väärtus oli kogu seltskonnal, kellega koos programmi läbisime – kõik olid väga toetavad ning inspireerivad. Ka korraldajad olid meie jaoks alati olemas ning aitasid meid õigete inimestega kokku viia – see oli väga väga oluline! Lisaks, selline struktuur, et iga nädal oli ühe teema lõpp ja järgmisele teemale edasiliikumine, aitas hästi joonel püsida ning muidugi oli oluline roll ka suurepärastel juhendajatel.
Roma: Mulle meeldib, kui toetav on Eesti riik idufirmade ning oma äri alustamise osas. Kui sul on väga hea idee ning soovid ennast arendada, siis Eesti on selleks sobiv koht!

Millised olid suuremad takistused idee arendamisel ning kuidas nendest õppisite?

Anu: Suurim viga oli proovida kõike ise teha. Ma sain aru, et vajan nii oma tiimi kui ka teiste nõustajate abi ja toetust – nende tagasiside oli väga tähtis. Veetsin palju aega kogenud nõustajatega konsulteerides ning küsides nende arvamust selle kohta, kuidas oma äri kujundada.
Roma: Üritasin kõike teha samaaegselt. Jõudsin järeldusele, et palju parem viis on teha asju sammu kaupa.
Anu: Nüüd võtan enne lõplikku otsust arvesse kõik arvamused – alati lähen ja räägin enne olulise sammu astumist ekspertidega. Varem mõtlesin, et „ma teen seda niimoodi ja nii ongi“, nüüd olen teisel arvamusel.
Roma: Peab olema kindel plaan, mida Sa näiteks 2-3 aasta pärast teed ning Sa pead seda plaani järgima. Kui näed, et midagi vajab muutmist, siis ei tohi mõelda „ma tean, et see on õige“ – tuleb kohaneda.

Miks soovitate STARTER programmi oma sõpradele? 

Anu: Ma leian, et see on fantastiline võimalus oma ettevõtmisele hoog sisse anda. Oluline on jõuda ka müügini, kuna lihtsalt idufirma alustamise mentaliteedist ei piisa. Müügini jõudmine ongi ettevõtluse kõige raskem osa ja STARTER viib Su sellest protsessist samm sammu haaval läbi. Iga nädal annab uusi kogemusi ning teadmisi, avab silmad selles osas, mida tuleb veel teha, ja kogemustega ekspertidelt saab tagasisidet, kuidas viia oma ettevõte järgmisesse etappi.

Roma: Siin on sul võimalus suhelda edukate inimestega, kes annavad nõuandeid, mis on reaalselt kasulikud, kuna nad on olnud kunagi ettevõtjana alustades samas olukorras. Need soovitused on väga tähtsad kõigile ettevõtlusega alustajatele.

Mida toob tulevik teie ettevõttele?
Anu: Järgmine samm on koos toitumisteadlastega toode lõplikult turuletoomiseks valmis vormistada. Peale seda on meil plaan panna püsti oma tehas, kus viia läbi tootmist, turundamist, brändingut ja kõike muud. Läbi meie Facebooki lehe on võimalik saada kutseid eksklusiivsetele degusteerimistele fb.me/ethicofoods.

 

Lihavaba burgeripihv. Foto: Ethico Foods