STARTERtallinn programmi parimad tiimid keskenduvad koduomanike aitamisele ja turvalisusele

Sildid:

STARTERtallinn programmi sügissemestri parimad tiimid keskenduvad koduomanike ja turvalisuse probleemide lahendamisele. Võitjatiimi DoBu digitaalne platvorm saadab majaomanikule meeldetuletused kodu hoolduse ja garantiide kohta, inspiratsiooniauhinna pälvinud FuHo pakub majaomanikule targa kodu automaatika abil väiksemaid elektriarveid ja SafeWear arendab asukoha-jälgimisseadmega ehteid, mis teavitavad ohu korral politseid või hädaabikontakte. 

I koht: DoBu, esindaja Siim Viilukas: DoBu idee “digitaalne kodu tehniline pass” sündis, kui meie sõbrad ostsid korteri ja neil oli probleem aru saada, mis seadmed on kodus kasutusel. Kinnisvaraarendaja oli jaganud neile selle kohta info paksus paberkaustikus, aga see oli selleks ajaks, kui probleem ilmnes, juba ära kadunud. Mõtlesime, et tegelikult võiks ju kõik see sama info pilves üleval olla, nii et see ei saaks ära kaduda, ja lisaks olla ka mugavalt digitaalsel kujul koduomanikele kättesaadav. Mõttel tundus täitsa jumet olevat ja nii asusime seda valideerima juba koduomanikke intervjueerides. Soovime liikuda prototüübi arendusega edasi ja selleks otsime hetkel võimalust läbi viia pilootprojekt. Peale seda loodame näha DoBu juba esimeste koduomanike käsutuses.

Otsustasime STARTER programmis osaleda, et meie ideest saaks päris firma, milleks STARTER-ist saime palju teadmisi eri valdkondade mentoritelt ja töötubadest. DoBu tiim on kooslus tuttavatest, kelle esmane kohtumine toimus erinevates startup programmides või networking üritustel osaledes. STARTER-ist õppisime mitmeid startupi jaoks kriitilisi oskusi. Näiteks kuidas kasutatakse “vestingut” ja optsioone, analüüsida rahavooge ja teha team buildingut.

Selleks, et STARTER-ist maksimum võtta, soovitame juba enne programmi välja mõelda mingi ägeda idee, mis oleks ka realistlik, et see päriselt ära teostada. Tänu STARTERi ägedatele ja ekspertidest mentoritele saab sellest ideest päris lühikese ajaga startup.

DoBu tiim koondab mitme kooli õppureid: Siim Viilukas, Rasmus Merirand ja Marten Mehide Gustav Adolfi Gümnaasiumist, Villem Madisson TalTechist ja Fred Kuiv Rocca Al Mare Koolist.

Inspiratsiooniauhind: FuHo, esindaja Sander Õispuu: Idee pärineb ühelt tiimiliikmelt, kes märkas probleemi seoses vähearenenud nutikodude- ja järsult kasvanud elektrihindadega. Tulenevalt ka ülikoolis õpitavast erialast oli võimalik saada hea ülevaade energeetika kohta Eestis, mis kinnitasid seda tõsiasja. Niiviisi sündiski idee, mis oleks ühiskonnale reaalselt ja praktiliselt kasulik, viiks inimkonda edasi jätkusuutlikuma tuleviku ja keskkonna suunas ning millest võidaks iga osapool.

Kuna õpingutega seoses TalTechis oli võimalus valida Start-up ettevõtluse aine, siis selle raames pidime osa võtma ka viidatud programmist. Nägime seda kui võimalust, kus sõpradega midagi ägedat teha ning valmistada ette ka tulevast potentsiaalset äriplaani. Niiviisi saime kokku hea tiimi, kellega koos hakkasime tegema tööd selle nimel, et mida, kellele ja kuidas me oma plaani ellu võiksime viia. Ja nagu selgus, tasus see ära ning andis kinnitust meie ideele. Tiim koosneb kuuest liikmest – Raigo Seppago, Tanel Neemre, Daniil Bragin, Sander Õispuu, Fred Baranov ja Mirjam Vichmann. Esimesed neli on kursusekaaslased (mehhatroonika 3. kursus TalTechis) ning Fredil ja Mirjamil olid tiimi otsingutel. Suhtlesime omavahel ning mõistsime, millist väärtust keegi tiimi toob ning jõudsime järeldusele, et niiviisi saame kokku hea meeskonna. Hetkeseisuga on meil edukalt esindatud kolmeliikmeline arendustiim (Raigo, Tanel, Daniil), tiimijuhtimine ja müük (Sander), logistiline pool (Fred) ning ka õiguslik pool (Mirjam). Väga positiivne oligi kohe alguses asjaolu, et kõik võtsid teemat täie tõsiduse ja hingega, ning kõigil on teadmised, kogemused ja/või erialane haridus oma valdkonnas.

Läbitud programm andis meile eelkõige juurde kinnitust, et me liigume õiges suunas. Ehk peamiselt valideerisime oma ideed erinevate analüüside ja testide kaudu, mida kas siis programmis või koolitunnis tegime. Samuti lisandus tutvusringkonda omajagu uusi ja olulisi kontakte, saime kogeda erinevaid õppetunde ning väga hea kogemuse edukast esitlusest/pitchist.

Soovitame kõigile nii STARTERit kui ka sarnaseid programme, kellel on äriidee, kuid võibolla on ebakindlus selle sisus, või koguni puudub tiim. Sellelaadsete programmide kaudu on olemas ka kasulik stiimul, mis aitab olla järjel oma tegevustega – ehk päriselt teatud aspektide analüüsimine, uurimine, planeerimine jms. Samuti on võimalus esitada oma ideed teistele asjatundjatele, kellel on kas kogemust või ekspertiisi selles vallas, ning mis aitab välja tuua võimalikud nõrgad küljed. Nii on võimalik saada suurepärane ettevalmistus tuleviku osas, kui on plaan esitleda ideed kohtunikele ning potentsiaalsetele tulevastele partneritele. Viimasena on võimalik võita konsultatsioonid ja vestlussessioonid päris ekspertide ja spetsialistidega, mille väärtus võib olla kriitilise tähtsusega edukuse ja õppimiskogemuse vahel.

FuHo plaan on jätkata ideega täie tõsidusega ning minna edasi arendusprotsessidega. Eesmärk on osa võtta veel erinevatest kiirenditest 2023. aasta jooksul ning võimalikult palju murekohti selgeks teha oma tegemistes, et need lahendada. Samuti on soov 2023. aasta lõpuks valmis saada toode, mida päriselt klientidele pakkuma hakata. Sellega seoses ka rahastuse leidmine, tiimi kasvatamine ning jõuline edasiminek strateegiliselt. Pärast seda näitab kõike edasi vaid aeg.

Inspiratsiooniauhind: SafeWear, liikmed Brit Maria ja Helena Villand (Tallinna 21. Kool ning TalTech): Idee tekkis sellest, et meie tiimi liiget Helenat hakkas õhtujooksu tehes auto jälitama. Tekkis soov turvaseadme vastu, mis oleks häda korral alati kättesaadav, aga samal ajal mitte silmatorkav. Pika otsingu tulemusena leidsime, et sellist toodet Euroopa turul ei eksisteerigi. Idee oli sündinud veidi enne STARTERit, kuid polnud jõudnud veel kaugele areneda. Leidsime STARTERtallinna kuulutuse ning see tundus olevat hea hüppelaud idee arendamiseks.

Programm andis suurepärase vundamendi idee ellu viimiseks ja valmistas meid ette ka ettearvamatusteks. Kuulsime huvitavaid loenguid alates turundusest kuni rahanduseni välja. Soovitame kõikidel osaleda STARTERi programmis, kelle sees on pealehakkamist, kirge ja loovust. Isegi kui puudub tiim või kindel idee, on võimalik osaledes leida äge tiim ning koos jõuda ka ideeni, mida edasi arendada.

STARTERi programm oli hea tõukekivi ja jätkame hoogsalt oma idee arendamist. Kalendris on juba kirjas kohtumine potentsiaalse investoriga 🙂

 

SOOVIME KÕIGILE TIIMIDELE PALJU ÕNNE JA EDU OMA IDEEDE ELLUVIIMISEL! 

 

Kogu STARTERtallinna lõpuürituse pildigaleriid näed Facebookist.

STARTER kevadsemestri avaürituste ajad ja muu info leiab www.starteridea.ee.