STARTERi vilistlane Joanna Lättemägi: Programmi olulisim aspekt minu jaoks oli lahti laskmine hirmust
Sildid: STARTER programm
STARTERtallinn sügissemestri võitja Paper Reborn eestvedaja Joanna Lättemägi jagab oma kogemusi programmist ja mentori rollist idee elluviimisel.
Kust idee tekkis? Kuidas sattusite STARTER programmi?
Esialgne idee tekkis 2020. aasta augustis ning oli programmi finaalis esitletust alguses omajagu erinev. Idee inspiratsioon tuli minu isiklikust kogemusest arhitektuuritudengina: me väärtustame paber- ja pappmaterjale vahendina oma ideid ja visioone ellu viia, kuid hiljem kaotab see suur paberjäätmete kogus väärtuse, jäädes leidlikult ümber töötlemata. Septembris peale mõningat uurimistööd ja mõtisklemist pöördusin abi saamiseks Eesti Kunstiakadeemia teadus- ja arendusosakonna projektijuhi poole, kes soovitas mul liituda STARTERtallinna programmiga, et endale tiim leida ning ettevõtluse põhitõed selgeks saada. Hiljem sai STARTERtallinna programmis temast ka minu tiimi mentor ning ma hindan väga tema soovitust see seiklus ette võtta.
MIllised on edasised plaanid?
Tänaseks on meie idee juba mõnel määral edasi arenenud ning üritame paralleelselt arendada mitut eri suunda, sest kunagi ei või teada, kus hea võimalus peitub. Hetkel otsime lahendusi nii pikaajalise teadus- ja arendustegevuse suunal kui tootedisaini vallas, et pakkuda uudseid toimivaid lahendusi juba lähitulevikus. Tänu STARTERi partnerite võimaldatud erinevatele auhindadele saame kindlad olla, et vajadusel pakutakse meile sel teekonnal tuge ja juhendamist.
Parim soovitus, mille mentoritelt saite?
Mentorilt saadud esimene soovitus oli kaaluda STARTERtallinna programmiga ühinemist, et oma ideid teistega jagada ning nende seast potentsiaalseid mõttekaaslasi leida. Ta oli veendunud, et enesekindlus, kirg ja teatav hulljulgus idee suhtes paistavad ruttu silma. Olen selle esimese tõuke eest väga tänulik, sest selleta poleks meie idee reaalsuseks arenema hakanud.
Meie mentoril Sven Idarannal oli oluline roll meie õigele teele suunamisel, oli see siis sobivate kontaktide otsimisel või teenuse süsteemi defineerimisel ja disainil. Mentor aitas esialgset üsna üldist ja selge fookuseta ideed täpsustada ning valida välja põhiprobleemi, millele kolme kuu jooksul oma tähelepanu keskenduda. STARTERtallinna Speed Dating Date ürituse käigus oli meil võimalus rääkida ka mitme teise mentoriga, et erineva eriala spetsialistidelt tagasisidet küsida. Kuigi algul võib tunduda, et vastuoluline tagasiside võib tuua rohkem segadust kui selgust, aitas see meil eesmärkide osas täpsem olla ning seni arvestamata nüansse läbi mõelda.
3 põhjust, miks osaleda kevadel STARTER programmis?
1. Usun, et ettevõtluse põhitõed on hädavajalikud igaühele, sest aina enam on ettevõtjaid, kes tegutsevad mitmel suunal ning ei defineeri end ühe kindla erialaga. Olgu sul oma idee juba olemas või inspireerib sind teise osaleja mõte, annab selliste teemade praktiline läbi töötamine rohkem kogemust, kui teoreetiline loeng seda suudaks. Intellektuaalomandi kaitse, tiimitöö oskused, finants- ja maksuküsimused jt on teemad, mis võivad igal inimesel elus ette tulla .
2. STARTER programm pakub väärtuslikke kontakte, kellega ühendust võtta ka peale programmi lõppu: olgu need siis sinu enda tiimikaaslased, teised eri erialade osalejad, mentorid vt. See programmi ajal ja järel arenev kontaktide võrgustik on imeline viis oma silmaringi ja teadmisi arendada.
3. STARTERt programmi olulisim aspekt minu jaoks oli lahti laskmine hirmust põrumise või teadmiste/kogemuste puudumise ees, ning julge pealehakkamine. Väärt ideed on tihtipeale väljakutsuvad, kuid õnnestumiseks hädavajalik panus teeb raskustest ülesaamise kordades enam tänuväärsemaks. Programmi keerulisim osa minu jaoks oli ideede esitlemine ehk pitch. Kui vastavat teemat juhendanud mentor meenutas, et tegelikult pitch’ib iga inimene iga päev, olgu see siis sõbra kinno kutsumine või neid otsust ümber mõtlema veenmine, asendus mu hirm uue, ratsionaalsema perspektiiviga.
Kas loomevaldkond ja ettevõtlus käivad käsikäes?
Loomevaldkond ja ettevõtlus käivad kindlasti käsikäes, sest loovisikuna oled sa ainuisikuliselt oma isikliku ja karjäärialase edu, kunstniku ja/või brändi kuvandi, edu jt eest vastutav. Oskus oma kirge enese elatamiseks kasutada, eriti loomevaldkonnas, väldib igapäevase rutiini ja tüütu töö tunnet – iga päev toob uusi väljakutseid ja nõuab nendega kohanemist. Ettevõtlus ei tähenda mulle tingimata ettevõtte omanikuks olemist, vaid ka agarat erinevate ettevõtmiste alustamist, uute ideede loomist ja isiklike arengusuundade otsimist.
STARTER PROGRAMMI AVAÜRITUSED hübriidina ja virtuaalselt toimuvad:
STARTERtallinn avaüritus
18. veebruar kell 14.00-18.00
TalTech Mektory (Raja 15, Tallinn)
STARTERtartu Ideede Häkaton
18. veebruar kell 16:00
TÜ Delta keskus (Narva mnt 18, Tartu)
STARTER@Kohtla-Järve Ideede Häkaton
1. veebruar kell 16:00
TalTechi Virumaa kolledž (Järveküla tee 75, Kohtla-Järve)
STARTERhaapsalu avaüritus
27. veebruar kell 17:00-19:30
Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledž (Lihula mnt 12)
Registreeru www.starteridea.ee