STARTER soovitab: Kuidas esitleda oma ideed mõjusalt videos  

Sildid:

Sel kevadel valiti esmakordselt sTARTUp Labi korraldatud noorte äri- ja projektiideede võistluse Kaleidoskoop 10 finalisti videoesitluste põhjal. Tiimidele jäeti üsna vabad käed videos liftikõne koostamiseks 3 minuti jooksul ning tulemuseks oli hulk huvitavaid ja eripäraseid esitlusi. Kuna videos idee tutvustamine on vajalik oskus nii õppes kui töös, jagab STARTER programmi ja sTARTUp Labi eestvedaja Maret Ahonen soovitusi, kuidas oma ideed veenvalt videos esitleda.

Noored on väga loovad ja leidlikud nii sisu ülesehituse kui tehnilise soorituse poolest. Kaleidoskoobis oli videoesitlusi, kus tempokalt vahetusid nii võttekohad kui katteplaanid, rääkimata esineja kirglikust selgitustööst oma toote või teenuse tutvustamisel. Oli ka neid, kus kõneleja edastas hoolikalt ettevalmistatud teksti, ilmestades seda paari visuaaliga ning loomulikult oli valinud parima võimaliku katteplaani ja valguse. Ühine tunnus kõigi esitluste puhul oli kirglikkus oma lahenduse ja tehtud töö presenteerimisel kui ka pühendumus videoklipi teostusele – mitte ükski ei olnud tehtud kiirustades ja pealiskaudselt, kõik videoklipid olid justkui omaette kunstiteosed.  Mõistagi oli tegemist võistlusega, kus osaleja eesmärk on oma toote või teenusega huvi tekitada ja finaali pääseda. Videoesitluse vorm ei võimalda anda täiendavaid selgitusi ega kommentaare ning seetõttu tulebki rakendada nii veenvat esitluslaadi kui ka suurepärast teostust video tegemisel. Lisaks peab olema arusaadav toote arenduslugu.

6 soovitust, mida jälgida idee esitlemisel videos:  

  1. Tekita huvi! 3 minutit on piisavalt pikk aeg, et selgitada video liftikõnes lihtsalt – mis toode/teenus on, mida teeb ja kuidas kavatsed sellega raha teenida. Eesmärk on tekitada kuulajas huvi ja tunne „tahan rohkem teada“ ja „millal toode turule tuleb“.
  2. Räägi lugu, millel on algus, keskpaik ja lõpp! Esinejal on avangus rääkida hea lugu, miks probleemi lahendus on neile oluline, ent mitte vähem tähtis pole ka kokkuvõte olulistemast faktidest toote/teenuse arendusloos ja tulevikuplaanidest.
  3. Näita prototüüpi! Kindlasti tuleb näidata prototüüpi ja esitada paar tugevat argumenti, mis väärtust see loob ja miks just selline lahendus uudne on.
  4. Hoia argumendid tasakaalus! Sõnumi emotsionaalsed ja ratsionaalsed argumendid on heas tasakaalus. Näiteks ülearu emotsionaalne probleemikirjeldus aitab küll kuulajal samastuda valuga, mida toode/teenus leevendab või ravib, ent faktide puudus ei loo usaldusväärsust. Pealegi on see ajamahukas ja sageli ei jäägi aega rääkida oma lahendusest, potentsiaalsest kliendist või ärimudelist. Teisalt, arvandmetest ja tehnilisest infost nõretav esitlus tüütab samuti kuulajat ja ei anna aimu tervikust.
  5. Parem olgu tekst peas, kui pea tekstis! Esineja ei loe teksti maha, vaid vestleb loomulikult justkui tavasituatsioonis, kui tutvustab oma toodet/teenust inimesele, kes ei tea ei ideest ega tiimist midagi.
  6. Lihtne ja korrektne tehniline teostus! Videoklipi tehniline teostus ja kasutatud graafika toetavad sõnumit ning ei aja kuulajat segadusse. Tasub silmas pidada, et see ei ole toote või teenuse reklaamklipp, vaid žüriile suunatud liftikõne struktuuri järgiv esitlus. Soovitav on kasutada korrektset valgust ja taustaplaani ning puhast visuaalset pilti enda ja oma prototüübi näitamisel.

Kokkuvõtteks: täiusliku video liftikõne tegemiseks varuge aega ja kannatust, sest see ei õnnestu alati esimesel korral. Kuid see on juba ettevõtlusgeeni omaval ideearendajal ammu teada.

Häid ideid jagavad Kaleidoskoobil osalenud STARTERi tiimid Sorter ja SoulCare

Filmi, analüüsi, paranda! Vaadates esitlust tagantjärgi, näed kohe, mis läks hästi ja millele rohkem rõhku panna. Muutes teksti, tuues sisse pause, muutes hääletugevust või videokompositsiooni saad lõpuks soovitud tulemuse. Lisaks on hea võimalus küsida tiimikaaslaste ja mentorite käest tagasisidet.

Ära kiirusta! Emotsioonid on laes ja tahaks rääkida hästi palju, kuid see ei ole eesmärk.  Oma esitluses anna edasi ainult kõige olulisem ja tee seda peast rääkides. Lühem teksti osakaal annab võimaluse muuta esitluse kuulajatele huvitavamaks ja arusaadavamaks. Ka aeglaselt keerulistest ideedest rääkides, võivad pikad laused segadust tekitada. Edu võti on lühikesed lihtlaused.

 

Edukat võimaluste (ideede) märkamist suvel ning kohtume sügissemestril neid arendades STARTER programmis! Vaata lähemalt www.starteridea.ee

Edu ja Tegu STARTER programmi toetab Euroopa Sotsiaalfond.