STARTERis sündis uusi idufirmasid

STARTER sügisprogramm on taas läbi ja parimad valitud nii Tartus kui Tallinnas. STARTERtallinna parima tiimi Harbour AR esindaja Priit ning TööPesa esinaja Siim Mikael  jagavad oma STARTERi parimaid kogemusi.

Priit, Harbour AR (TalTech)

Kuidas sattusite STARTER programmi?

Harbour AR sai alugse Taltech Marinhäkkist ja sealt edasi oleme otsinud erinevaid võimalusi kuidas harida ennast ja viia meie idee teostuseni. Starter Tallinna soovitasid meile mitmed Marinehäkkil kohal olnud mentorid.

Millised oli STARTER programmi jooksul kõige suuremad õppetunnid ja üllatused?

Programmi jooksul on olnud palju väga tugevaid loenguid ja mentoreid. Minule isiklikult tuli väga suure üllatusena, kuidas idufirmade valuatsiooni hinnatakse. Olles esimeste prototüüpide katsetamise juures, oli vähemalt mulle üllatus, milliseid arenguid nendelt firmadelt oodatakse. Õppisime palju ja oleme targemad ning teadlikumad tänu STARTERIe. Starter Tallinna Grand Prix võit on kindlasti suureks julgustuseks oma idee edasi arendamisel. Sellest programmist saime me rohkem kontakte ja hädavajalikke teadmisi startup maailma kohta.

Millised on edasised plaanid oma ideega?

Harbour AR soovib suurendada sadamas ja sadama sissesõidul ohutust. Meie tehnoloogia võimaldab piiratud nähtavusega ajal sadamabasseini kuvada selged jooned, just nagu parkimisplatsidel kuhu me autoga sõidame. Plaanime esimesed seadmed paigaldada Eesti sadamatesse juba aastal 2022.

Kas teil on varasem kokkupuude ettevõtlusõppega gümnaasiumis või põhikoolis? Olete teinud õpilasfirmat või viinud ellu mõnda õppeprojekti?

Gümnaasiumis ja põhikoolis ei puutunud ma veel kokku ettevõtlusega. Küll aga oli ettevõtlus tugevalt teemaks TTÜs, uue nimega Teltechis.

Siim Mikael Martin, TööPesa (Tabasalu gümnaasium)

Kuidas sattusite STARTER programmi?

STARTERi leidis meeskonnakaaslane Ilja, septembris tuli ta minu juurde ja küsis, kas soovin temaga koos selles osaleda.

Millised oli STARTER programmi jooksul kõige suuremad õppetunnid ja üllatused?

Kõige suurem õppetund minu jaoks oli kindlasti see, kuidas rääkida investoritega ja üllatuseks tuli see, kui vabalt ja rahulikult enamus investorid räägivad, et nad on ka päeva lõpuks “täiesti tavalised inimesed”

Mis mõjutas teid ja idee edasiarendamist kõige rohkem?

Mind mõjutas kõige rohkem kogu see ettevõtja mindseti õppimine ja idee edasiarendamist mõjutas minu arvates kõige rohkem erinevate arvamuste hulk. Osad soovitasid kogu idee ümber teha, osad nõustusid täielikult meie hetkese ideega, osad soovitasid mingid asjad ümber teha või ümber mõelda – kuid tänu nendele erinevatele arvamustele saime kokku panna parima variandi. Kindlasti sain kasuliku kogemuse. Mul on nüüd rohkem julgust minna näiteks rääkima mentorite ja investoritega. Ma tunnen ennast enesekindlamana ja mu teadmistepagas on ka kordades suurem tänu STARTERi programmile.

Mis on edasised plaanid ideega?

Edasine plaan on TööPesa platvorm täielikult valmis teha ja idee ellu viia. Meie sõnadega oli idee väga lihtne – teha esimene platvorm, kus on kerge leida töökoht alaealisena.

Kas teil on varasem kokkupuude ettevõtlusõppega gümnaasiumis või põhikoolis?

Oleme mõlemad Iljaga õppinud ettevõtlust koolis. TööPesa ongi hetkel õpilasfirma, kuid peale õpilasfirma läbisaamist on plaan üle minna OÜ-ks.