Kokaks või restoranipidajaks? IT-spetsialistiks, iluteenindajaks või FIE-ks? Millistes kutsekoolides on kõige rohkem õpilasfirmasid?

Sildid:

Õppimisest tasub alati võtta maksimum, sest kunagi ei tea, millal just neid teadmisi ja oskuseid vaja läheb. Sellel põhjusel katsetavad aina rohkemad kutsekoolide õppurid ettevõtlusega ja tegelevad karjäärialase eneseanalüüsiga, et astuda vastu elu põnevatele väljakutsetele. Kui suudetakse siduda eriala ettevõtlusega, ollakse valmis igaks olukorraks.   

Haridus- ja Noorteameti Edu ja Tegu programmijuht Katrin Kivisild kummutabki alustuseks müüdi, justkui kutsekooli erialavalikuga tehakse otsus kogu eluks. „Vastupidi, kutseõppe erialavalikuga karjäär algab! Kokast võib saada restoranipidaja, juuksurist salongi omanik või automehaanikust autoremondi töökoja omanik. Isegi kui tundub, et valitud eriala ei ole see, millega terve ülejäänud elu tegeleda tahaks, tasub igal juhul diplom kätte saada,  sest iga õpitud oskus ja eriala on lisaväärtus – kunagi ei tea, millal just neid teadmisi vaja läheb. Kutseõppele on lisandunud asjaolu, millele sageli ei mõelda – tänapäeval on paljudel erialadel töötamiseks vajalik juriidiline keha või FIE vorm (nt IT-spetsialistid, iluteenindajad, fotograafid, raamatupidajad, jne) – see kõik on ajendanud kutsekoole rakendama ettevõtlus- ja karjääriõpet selliselt, et vajalikud oskused saaksid kätte kõigi erialade õppurid,“ selgitab Katrin Kivisild.

Millistes kutsekoolides on kõige enam õpilasfirmasid? Kuidas sai alguse ette õtlusõpe Kuressaare ametikoolis?

Loe artiklit edasi Harno blogist. 

 

 

Õpilasfirma koos juhendaja Ülle Tõnutarega.