Ettevõtlusoskuste võistluse võitjad: “Kui on sisemist leeki, tuleb seda põletada!”

Eesti esimese kutsekoolide ettevõtlusoskuste võistluse võitjatiim Tartu kutsehariduskeskusest, Frank Karro ja Sandra Sepp jagavad võistluste muljeid ning julgustavad kogemusi  avasüli vastu võtma, mitte maha magama ega eest ära jooksma.

Kui Sandra ja Frank 8. veebruaril Tallinnas Rocca Al Mare keskuses algavale võistlusele kohale jõudsid, olid keskust vallutamas kümned õpilasfirmade letid ja agarad koolinoored sihtisid aktiivsemalt ja vähemaktiivsemalt esimesi kauplusekülastajaid, et nende peal õpitud müügivõtteid rakendada. Kogu selle melu keskel sättisid end võistlema kokku 24 kutsekoolide esindajat, mistõttu keskendumine ja fookuse hoidmine kujunes omamoodi  planeerimata lisaülesandeks. Aga kohanemisvõime on samuti oluline omadus! Viiest kutsekoolist pärit võistlejate ülesandeks oli tuvastada 21. sajandi noore probleemid ja neile lahendusi pakkuda.  Sandra võrdleb võistlejate käsitletud probleeme üldplaanis meediast tuttava “lumehelbeühiskonnaga” – erinevad vaimsed probleemid nagu sotsiaalmeedia – ja nutisõltuvused ning motivatsioonipuudus. Mainiti ka vähest füüsilist aktiivsust. Peamiseks probleemilahendusmeetodiks kujunesid igat sorti rakendused.

Franki ja Sandra südameasjaks sai lahendada olukord, kus noortel puudub huvi põllumajanduse vastu ning nad ei näe end töötamas põllumajandussektoris. „Meie lahendus oli suunata noored suvelaagri programmi abil põllumajandustöödega tutvuma ning anda võimalus välistada enda jaoks ebahuvitavad tegevused ja alad. Kõiki sõelale jäävaid tegevusi saaks proovida, kasutades VR (virtuaalreaalsuse) lahendusi,“ tutvustab Frank ideed.

Iga kogemus tuleb kasuks, kuid piisavalt tuleb tahta

Kuigi idee arenes kahe päeva töö tulemusena žürii hinnangul vägagi tugevaks ja realistlikuks, siis noored ise kohe hetkel seda ellu viima ei torma ja keskenduvad tublilt õppimisele – Sandra ärikorralduse ja Frank IT- erialal. Tuleviku osas aga jäetakse otsad lahti – mine tea, mis elu toob, tuleb lihtsalt valmis olla ja vastu võtta ning ehk leitakse ühel päeval ka ideele edasist rakendust. Teame kõik ütlust, et magava kassi suhu hiir ei jookse ja selleks, et võimalusi mitte maha magada, julgustavad Frank ja Sandra oma eakaaslasi ja kutseõppureid osalema erinevatel võistlustel ja üritustel, ennast proovile panema ning palju kogemusi hankima.

Sandra tunnistab, et otsus ettevõtlusoskuste võistlusel osaleda ei tulnud tal endalgi kohe kiiresti, kuid kogemus ei jookse kuidagi mööda külgi maha. „Väike kahtlus oli ikka sees, et kas minna, kuid nüüd tagasi vaadates olen osalemisega väga rahul. Kindlasti soovitan teistelegi mitte nii palju mõelda ja lihtsalt minna! Iga üritus ja osalemine annab mingi kogemuse ning kindlasti saad edaspidi seda kogemust kasutada, lisaks endale juurde kuhjaga motivatsiooni ja tahet midagi teha!“ julgustab ta.

Frank nendib konkreetselt, et kui on tõeline soov mingisugust rada käia, siis leitakse ka võimalus, aga piisavalt peab tahtma. Tema enda tahet näitab otsus alustada juba kooliõpingute kõrvalt ettevõtja teekonda. Franki sõnul on edu võtmeks soov pidevalt areneda: „Sul peab sees põlema. Ja kui leeki on, tuleb seda põletada. Motivatsioon saab tulla vaid sinu enda seest!“ Ettevõtjana näeb ennast peale kooli ka Sandra.

Kogemusi ja ettekujutust ettevõtlusest on andnud ka kooli poolt õppekava raames pakutav, mis ei võimalda mugavalt teooriat kuulates läbi õppeaastate kulgeda, vaid sunnib käed külge panema. Frank on läbinud õpilasfirma programmi ning kutsekoolis tuleb igal aastal IT projekti raames kalkuleerida kulusid ja mõelda kõik projekti tegevused-teemad läbi. Samuti toimub koolis ärikorralduse kutsevõistlus, kus selgitatakse välja aasta tegija.

Euroskills ootab

Septembris ootab ees sõit Euroskillsi võistlustele, kus tuleb rinda pista teiste riikide esindajatega. Tublidele noortele omaselt ootus on, kuid ärevust mitte ja mõlemad loodavad tulla tagasi heade tulemustega. Võimalus jalad Austrias maha panna on veel lisaboonus!

Hoiame pöialt ja soovime sügiseks edu!