Ettevõtlusõpetaja blogi: Tartu Rakendusliku Kolledži õpetaja Mariin Alatsei jagab häid praktikaid

Sildid:

Kui minu viimane postitus ilmus, siis keerles minu peas vaid üks sõna – „ettevõtluspäev“ ja palju oli vaja veel korraldada. Nüüdseks on VOCO ettevõtluspäev peetud ja ongi hea aeg sellele nüüd tagasi vaadata. Selle aasta ettevõtluspäeva põhifookus oli tehnikavaldkonnal ning eesmärgiks oli seda valdkonda veelgi rohkem tutvustada, näidata erinevaid võimalusi ning pakkuda ettevõtjatega kohtumisi. Päeva alustasime põneva paneeldiskusiooniga, mida said kõik soovijad ka veebis vaadata. Diskusiooni peamiseks jututeemaks oli tehnikavaldkonna vajalikkus ja seotus erinevate erialadega, olgu selleks siis toiduainetetööstus või finantsteenuste pakkumine, sotsiaalmeedias tegutsemine või vesinikdroonide arendamine. Päev jätkus erinevate töötubadega, kus õpilased kohtusid ettevõtjatega kui VOCO vilistlastega. Minu lemmikud (ja kuuldavasti ka õpilaste) olid Truck Trading Estonia OÜ ettevõtte esindajad, kes olid Tallinnast kohale tulnud lisaks kõigele muule väga suure rekaga. Väga meeldejääva töötoa tegi ka Huum saunakeriste ettevõtte esindaja – õpilastega saadi seal töötoas nii hea kontakt, et juba lähipäevil minnakse ettevõtte külastusele. Tõeline hitt oli ka kohtumine Marko Kokmanni ja Merino Lastikuga, kes on meie kooli vilistlased.

Ettevõtluspäev sai tõesti äge! Ma ei väsi kordamast, kui oluline on selliste suurte ürituste korraldamisel meeskond ja koostöö. Mul on siiralt hea meel, et minu ümber on nii head kolleegid. Nad on olemas ja aitavad alati aga just eriti siis, kui tekivad probleemid ja olukord kisub hulluks. Ma pean selle hullu olukorra all silmas näiteks seda, kui keset paneeldiskusiooni kaob veebiülekande heli lihtsalt seletamatutel põhjustel või kui ettevõtluspäeva eelõhtul avastasin, et töötubadesse registreerimise tabel on „elanud oma elu“ ja õppegruppide broneeringud on läinud valesti. Suurepärase meeskonnaga saavad ka sellised ootamatused lahendatud ja kõik hakkab justkui iseenesest sujuma.

Peale ettevõtluspäeva ootas mind aga juba järgmisel päeval justkui väike preemia – Impact Day festival, kuhu mineku kinkisid mulle õpilased. Paremat kingitust õpetajale oleks raske teha – päev täis põnevaid esinemisi ja väljapanekuid, palju uute inimestega kohtumisi ja jällenägemise rõõm vanade sõpradega. Peale festivali tegin teistele VOCO ettevõtlusõpetajatele ettepaneku, et järgmisel aastal läheme kõik koos sinna, et teha sellest ühine inspiratsiooniammutamise üritus. Ja tegelikult juba novembri keskel toimub meil VOCOs järjekordne ülekooliline häkaton, mille üheks teemaks on just jätkusuutlikkus ning taaskasutusele mõeldes kooli jõululaadale toote-/teenuseideede genereerimine. Ootan põnevusega, millega õpilased üllatavad.

Häkatonidest rääkides, siis genereerimise kokkadega oktoobri lõpus ettevõtluse tundides toiduteemalisi äriideid. Need tunnid said päris tempokad, täis korralikku ajude ragistamist aga ka nalja ja õnnestumise rõõmu. Kuidas ma siis seda tegin? Alustasin häkatoni ajurünnakuga, kus õpilastel tuli mõelda, mis seostub neil sõnaga „toit“. Siis jagasin õpilased meeskondadesse, ma ei lubanud neil nimelt ise meeskonnakaaslasi valida, vaid moodustasin need loosiga. Peaaegu kõik õpilased mainisid hiljem tagasisides, et mugav on töötada koos enda valitud kaaslastega aga tegelikul tuleks hakkama saada ka teistmoodi ja sujuv meeskonnatöö on väga oluline. Edasi hakkasid meeskonnad kaardistama neid ümbritsevaid probleeme seoses toiduga ning märkamatult koorusid sellest välja äriideed. Edasi tuli õpilastel lähtuvalt enda ideest lahenda hulk ülesandeid – näites koostada persoona, põhjendada toote/teenuse vajalikkust ja unikaalsust, planeerida turundust, mõelda kust tuleb raha ja kuhu läheb raha. Lisaks lasin neil valmistada ka minu poolt ette antud väga kummalistest vahenditest prototüübi. Ja loomulikult tuli oma idee ka suurepärase müügikõnega maha müüa ning päeva lõpuks valisid õpilased ise enda ideede hulgast parima. Mulle väga meeldib selliseid natuke teistmoodi tunde organiseerida ja uusi ülesandeid välja mõelda ning kui ma näen, et õpilastele see ka meeldib, siis tunnen sellest tõelist rahulolu.

Jagan teiega veel ühte mulle suurt rõõmu pakkuvat asja. Nimelt juhendan sellel õppeaastal ka ühte õpilasfirmat. Kui mäletate, siis septembri alguses ma soovisin seda väga, sest mõned aastad on olnud õpilasfirmade osas meil koolis paus. Aga nagu öeldakse – ole oma soovidega ettevaatlik, sest need kipuvad täituma. Ma olen siiralt õnnelik, et õpilased on selle ette võtnud ja mul on võimalus neid juhendada. Minu juhendatavate õpilaste idee on seotud rahatarkusega ja kaardimänguga. Suur töö ootab ees, aga arvestades nende õpilaste motivatsiooni ja pühendumist, siis õnnestub see neil kindlasti väga hästi.

Pisut üle kuu on jäänud jõuludeni ning kooli jõululaada korraldusmeeskond plaanib vaikselt juba vastavaid tegevusi ning ka uude aastasse on hulk plaane tekkinud. Kui nii edasi läheb, siis on märkamatult suvi jälle käes. 🙂

 

Mariin Alatsei, VOCO ettevõtlusõpetaja