Blogi: Saame tuttavaks – uue õppeaasta blogija Mariin Tartu kutsehariduskeskusest

Algaval õppeaastal avaneb meil võimalus saada osa Tartu kutseharidukeskuse ettevõtlusõppe tegemistest. Täna paotame ust ja tutvume sealse majandus ja ettevõtlusõpetaja Mariiniga, kes hakkab kõike põnevat meiega blogis jagama.

Minu nimi on Mariin Alatsei ning olen Tartu Kutsehariduskeskuse majanduse ja ettevõtluse õpetaja ning õpilasfirmade juhendaja. Õpetan nii põhikooli kui keskkooli järgseid õpilasi ning töökohapõhiseid õppijaid, lisaks ka ilma haridusnõudeta ning erivajadusega õpilasi. Erialadest juuksuristest ja kokkadest kuni autotehnikuteni välja ehk annan tunde väga erinevatele erialadele.

Olen lõpetanud Eesti Maaülikooli ökonoomika ja ettevõtluse magistri. Töötanud Tartu Kaubamajas turundusjuhi assistendina ning aidanud Eesti Maaülikoolis läbi viia uuringuid. Tänaseks olen täiendanud ennast kutsepedagoogikas ja täiskasvanute koolitajana ning õppinud ka haridusasutuse juhtimist.

Õpetajaks saamine oli minu puhul täielik juhus ning kui ma 2013. aastal esimest korda kutseka uksest sisse astusin, siis arvasin, et tulen vaid paari tundi asendama haigestunud majandusõpetaja asemel. Olles oma ema tööd, kes on samuti õpetaja, terve elu kõrvalt näinud, siis olin kindel, et minust õpetajat kunagi ei saa. Kuid täna, aastaid hiljem esimesest tööpäevast koolis, olen ma rohkem kui õnnelik, et saatus mind just selle töö juurde tõi. Tõeline rõõm on klassi ees olla ning õpilastega töötada, eriti veel õpetada nii huvitavat ainet nagu ettevõtlus ja majandus.

Mul on kaks väikest last ning emapuhkuse tõttu olin õpetaja tööst mõned aastad eemal, kuid olenemata põnevast ajast kodus, igatsesin klassi ette tagasi. Emapuhkuse lõpetasin kõige pööraseimal ajal ehk 2 nädalat enne koroonakriisi algust, mil suleti koolid. See tõi kaasa meeletu eneseületuse ning kinnitas fakti, et õpetaja töö ei ole kindlast igav ega kerge. Tuleb olla loominguline ja ettevõtlik, mistahes olukorras, mida elu meile pakub.
Majanduse ja ettevõtluse õpe on Tartu Kutsehariduskeskuses väga tähtsal kohal ning sellest saavad osa kõik erialad. Meie koolis õpivad meistrid ning kindlasti on tõelise meistri oskusteks ka olla ettevõtlik ja lahendada probleeme, tegutseda ja leida seejuures uusi võimalusi, luua ettevõtteid ning pakkuda uusi teenuseid ja tooteid, omada teadmisi rahatarkuse ja finantskirjaoskuse kohta.

Ettevõtlusõpe on meil aastatega järjest sisukamaks ja põnevamaks muutunud ning omab suurt rolli igapäevases õppetöös. Majandus ja ettevõtlus ei ole kutsekoolis kindlasti nii-öelda eraldi seisev õppeaine, vaid see on väga suuresti lõimitud erialaste tundidega ning väga tähtis on tundides tuua just erialaseid näiteid ning seoseid. Sellele kõigele on kindlasti aidanud kaasa erialaõpetajate suur tugi ning edukalt tegutsev ning kokku hoidev meie maja majanduse ja ettevõtlusõpetajate kogukond.

Tartu Kutsehariduskeskuses toimub seoses majanduse ja ettevõtluse õppega mitmeid põnevaid üritusi ning tegemisi. Näiteks võin välja tuua eelmisel aastal toimunud ülekoolilised häkatonid, mis toimuvad kindlasti ka sellel õppeaastal ning mille korraldamisest mina samuti osa võtan ning eelmisel aastal esmakordselt toimunud õpilaste ettevõtlusalaste teadmiste proovile panek Aasta Tegija Ettevõtlusvõistlusel, võistluse parimatega osaleme oktoobris ettevõtlusoskuste kutsemeistrivõistlustel Kuressaares. Väga populaarne üritus on ka meie koolis oktoobris toimuv ettevõtluspäev, kus toimub rohkel töötube ning võimalus kuulata erinevaid esinejaid.

Ootan juba põnevusega seda ettevõtlikku aastat, mis tõotab tulla täis huvitavaid üritusi, koolitusi, ägedaid koolipäevi ja veel ägedamaid uusi kohtumisi õpilastega!

Mariin Alatsei
majanduse ja ettevõtluse õpetaja