Euroopa parim õpilasfirma valiti Tallinnas

12.-14. juulini Tallinnas toimunud Euroopa Õpilasfirmade võistlusest võttis osa üle 300 õpilase 40 riigist. Euroopa parima õpilasfirma tiitlit püüdis 41 ja üliõpilasfirma tiitlit 21 firmat.

Euroopa parima õpilasfirma tiitel läks sel aastal Kreekasse. Microgreens Magicgreens nimeline õpilasfirma on toonud turule nutikasvuhoone minivõrsete- ja köögiviljade kasvatamiseks.
Teise koha noppis Austria õpilasfirma Drinkhalm. Noored müüvad maailma kõige kiiremini lahustuvaid joogipulbreid, mis on pakendatud paberist joogikõrte sisse. Eri maitsega joogipulbreid võib segada nii vee, mullivee kui vahuveini sisse ja pooleliitrises anumas lahustuvad need kuni 1,8 sekundiga.
Kolmanda koha pälvis Saksamaa õpilasfirma kaasahaarav strateegiamäng Carducation, mille võitmiseks tuleb mängijal teha võimalikult keskkonnasõbralikke valikuid. Mängu eesmärgiks on mõjutada inimesi rohelisemalt mõtlema ja käituma.
Euroopa õpilasfirmade innovatsiooni eriauhinna pälvis Rootsi õpilasfirma Noll Deponi, mis on töötanud välja klaaside raamidest eraldamise masina.

Eesti ettevõtlusõppe edendajad ja toetajad panid ka omalt poolt välja eripreemiad, millega särasilmseid Euroopa noori tunnustada. Haridus- ja Teadusministeerium (Edu ja Tegu) tunnustas nutika probleemilahenduse eest hispaania õpilasfirmat HelpUp (platvorm noorte vabatahtlike ja MTÜ-de ühendamiseks) ning hollandi tudengifirmat ZandZwiffer (lisatarvik kummardamist nõudvate tööde lihtsustamiseks). SEB pank andis välja keskkondliku jätkusuutlikkuse eripreemia ning seda Mani saare õpilasfirmale Atlas, kes toodab kihisevaid seebitablette, mis veega kokkupuutel muutuvad vedelseebiks. Ka müügikäibe eripreemiaga Tallinna linna poolt tunnustati õpilasfirmat Atlas.

Eestit esindas Euroopa võistlusel Drycycle, mis toodab kodumaistest diivani- ja telgitööstuse ülejääkidest veekindlad jalgratta aksessuaare. Võistlusel osaleb ka kõige esimene Ukraina õpilasfirma UA’nd We, mis loodi Eestis. Õpilasfirma taga on kaheksa Eestisse jõudnud Ukraina sõjapõgenikku, kes pakuvad Ukraina borši ja teisi ukrainapäraseid toite.

Parim üliõpilasfirma

Parima üliõpilasfirma tiitlit püüdis 21 tudengifirmat ja Euroopa parimana tuli võistluselt välja Inglismaa. Briti üliõpilased on loonud maailma esimesed biolagunevast materjalist mürasummutavad kõrvakaitsmed. Õpilaste sõnul esineb üle 1 miljardil täiskasvanul kuulmislangus ja ainuüksi veerand tundi ööklubis või seitse minutit kontserdil viibimist võib kurdistada või tekitada kuulmiskahjusid kogu eluks.
Teiseks jäi Flaami Belgia üliõpilasfirma ARKAI, mis toodab plastpudelitest valmistatud naiste reguleeritavaid rinnahoidjaid. Noored suunavad osa müügitulust ka rinnavähiga patsientide toetuseks.
Üliõpilasfirmade kolmanda koha noppisid kreeklased aeguvate ravimite jagamisplatvormiga Drug n Drop. Igal aastal jõuab prügikasti 5 miljardi dollari väärtuses ravimeid, mida saaks Kreeka üliõpilaste rakenduse abil suunata neid vajavatele inimestele.

Üliõpilasfirmade Edu ja Tegu eriauhinna pälvisid noored Hollandist, kes on mõelnud välja ZandZwiffer nimelise pinnaseloodi. Nutikas lisatarvik võimaldab ehitustöölistel maapindu tasandada ilma kummardamata.

Edu ja Tegu eriauhinna pälvinud üliõpilasfrima ja auhinna üle andnud Maret Ahonen.

Üliõpilasfirmade võistlusel esindas EBSi üliõpilasfirma ScanMe mobiilirakendusega FindYourShade, mis skaneerib tehisintellekti toel inimese nägu ja aitab kliendil valida nahatoonile sobivas toonis jumestuskreemi.

Euroopa suurimat ettevõtlushariduse üritust korraldas Junior Achievement Eesti koostöös Junior Achievement Euroopaga. Järgmine õpilasfirmade võistlus toimub 2023. aasta suvel Türgi suurlinnas Istanbulis. Üritust toetas ka Haridus- ja Noorteameti Edu ja Tegu progamm Euroopa Sotsiaalfondiga rahastusega. Edu ja Tegu auhinnad andsid noortele üle programmijuht Katrin Kivisild ja STARTERTartu eestvedaja Maret Ahonen. Üritusel osales kokku ligi 800 inimest.

VAATA FOTOSID

Vaata auhinnatseremooniat