Kuidas õpilasfirmana kriisiaega ära kasutada

Sildid:

Bali Valdur Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilasfirmast Kontekst jagab oma tiimi õppetunde, mida teha õpilasfirmaga siis, kui tavapärased tegevused on piiratud. 

Kõikidel õpilasfirmadel on hetkel raske – pidevad teated, et järjekordne laat on edasi lükatud või sootuks ära jäetud, müüginumbrite drastilised kukkumised ja motivatsioonipuudus. Meie lohutame end teadmisega, et üks hetk saab eriolukord läbi. Õpilasfirma on pikaajaline projekt, mille ülesehitamine nõuab palju vaeva, pühendumust ja aega. Selleks, et tehtud töö ei läheks nüüd raisku, peame ka raskematel aegadel pea püsti hoidma ja leidma igale probleemile lahenduse. Suurimaks motivaatoriks on olnud usk meie tootesse – teame, milline potentsiaal tootel on ning õpilasfirma oleme ju loonud ideega, et sellest maksimumi võtta.

Tiim peab kokku hoidma

Kui nüüd ausalt öelda, siis distantsõppe algus põhjustas korraks meis motivatsioonilanguse. Üks hetk mõistsime, et mitte mingisugust arengut ei toimu ning saime aru, et olime nädalaks-kaheks gaasipedaalilt jala ära võtnud. See väike puhkus oli ära teenitud ning aitas uusi mõtteid ja jõudu koguda. Üks tiimiliige käis välja idee teha iganädalaseid koosolekuid –  isegi kui otseselt midagi arutada ei ole, on need koosolekud hea keskkond, kus uued ideed on lihtsad tekkima. Nii oleme leidnud mõningaid osi oma õpilasfirmast, mida parandada soovime. Kasutame seda aega, et keskenduda tootearendusele ning sotsiaalmeedia edendamisele. Lisaks on need koosolekud viis tiimi koos hoida – kuna igapäevaselt hetkel koolis ei näe, siis põhimõtteliselt ei teagi, millega keegi tegeleb või kuidas läinud on. Koosolekute abiga on sihid kindlad ja motivatsioon ei kao. Tänu koosolekutele teavad kõik,  mis igas valdkonnas toimub ja saavad olenemata enda ametist teistele abiks olla. Tugev tiim on ettevõtte õnnestumise aluseks.

Kasuta vabanenud aega arendustegevusteks

Kõiki meid valdab tunne, et pole millegagi tegeleda, sest kogu maailm justkui seisab. Tuleb sellest mõttest lahti öelda ja mõista, et hetkel on suurepärane aeg õpilasfirmat arendada, lahendada probleemikohti, koguda uusi ideid, analüüsida senist tegevust ning veelgi end parandada. Nii oleme meie näiteks lihvinud oma müügikõnet ja uuendanud turundusstrateegiat. Suurenenud vaba aja hulka saab hästi ära kasutada ettevalmistustööks – nii ei vaju ettevõte kiiretel aegadel kokku, vaid on eelnevalt taganud kõik, et pinnal püsida.

Piirangud sunnivad leidma uusi ägedaid lahendusi 

Rasketel ning piiratud ressurssidega aegadel on tegelikult suur positiivne külg – see sunnib meid mõtlema uue nurga alt, leidma loomingulisi lahendusi. Suureks raskuseks on olnud laatade edasilükkumise ja ära jäämise tõttu säilitada piisavaid müüginumbreid, seega oleme pidanud leidma teisi müügivõimalusi. Nii oleme ühendust võtnud mitmete disainipoodidega ja mõelnud veel huvitavamatele lahendustele, mis hetkel jäävad saladuseks. Kui müüginumbrid oleksid suured, siis kes teab, kas me oleks üldsegi selliste ideedeni jõudnud.

Distantsõppel oleme õppinud, kui tähtis on pildis püsimiseks ja müüginumbrite hoidmiseks sotsiaalmeedias aktiivne olemine. Isegi, kui pea terve riik on kinni, jääb internet avatuks ning kus veedab enamik ühiskonnas oma aega sellisel ajal? Just sotsiaalmeedias. Nii tulebki hoolimata keerulisest olukorrast algoritmide poolt soosituks jäämiseks pidevalt postitada ja potentsiaalsete klientidega suhelda. Isegi kui hetkel tellimusi sisse ei anta, on võimalik end hästi turundades aidata tuleviku meid, koroonavabas ajas tegutsevat õpilasfirmat. Distantsõppe toimumine on näidanud, et halvast olukorrast tuleb võtta parim, mis võimalik.

Kogu õpilasfirma kogemuse juures on suureks abiks olnud meie juhendaja Kristel Rannaääre. Lisaks vajalikule informatsioonile, mis on minimaalne, et õpilasfirma nii-öelda lihtsalt ära kaitsta, jagab Kristel meiega palju muid nippe. Läbi tema näpunäidete oleme pürginud uuele tasemele. Lisaks on kindlasti kõikidel Eesti õpilasfirmadele olnud abiks JA Eesti, kes on vaatamata olukorrast leidnud lahendusi. Peale mitmeid e-kirju, mis teatasid, et laadad jäävad ära või lükatakse tundmatusse aega edasi, korraldas JA Eesti esimese virtuaallaada. Kuigi kõik toimus läbi arvutiekraani, saime siiski kõvasti müügi- ja laadakogemust. See üritus oli nutikas viis, kuidas asendada meie jaoks toimumata jäänud laadad.

Kokkuvõttes tuleb hoida võimalikult positiivset suhtumist ning uskuda, et kõik liigub paremuse poole. Praegust aega tasub ära kasutada, et teha eeltööd tulevikuks ning analüüsida senist tegevust, et viia sisse parandusi. Kõige paremaks viisiks end teostada on iganädalased koosolekud ning tiimisiseselt üksteisele toeks olemine ja motivatsioonisüstide jagamine. Samuti on alati võimalus hädas anda endast märku oma juhendajatele ja mentoritele, kes saavad vajalikku toetust pakkuda.

Foto: õpilasfirma Kontekst: Hanno Remmelg, Sten Hendrik Vokk, Karl Eerik Kala, Bali Valdur

2021. aastal toimuvad õpilasfirmade mõõduvõtud:
Eesti parima minifirma võistlus 6. mail
Eesti parima õpilasfirma võistlus 20.-21. mail