STARTER äriideede võistluse võitjatiim lihtsustab äpi abil keemia õppimist

9. detsembril lookles Tartus  sTARTUp Dayl Kaleidoskoobi lava kõrval järjekord, milles seisvad noored tasakesi oma kõnet harjutades ja uudishimulikult konkurente kiigates äriideede arendamise programmi STARTER üleriigilises finaalis enda idee esitlemise võimalust ootasid.

starteri-voidutiim
MoleQl

Tartu Ülikoolis, Tallinna Tehnikaülikoolis ja Tallinna Ülikoolis läbi viidava STARTER programmi toel oma ideed arendanud 130 tiimi seast said õiguse parima tiitli eest võistelda kuus finalisti, kes võtsid mõõtu tippekspertidest rahvusvahelise žürii ees. Kaheminutilisele liftikõnele järgnes viie minuti pikkune küsimuste voor.

Võitjaks pärjati Tallinna Tehnikaülikooli tiim MoleQL, kelle uue põlvkonna haridustehnoloogiline platvorm ühendab endas nii virtuaalreaalsuse kui 3D animatsiooni, võimaldades kogeda näiteks keemia õppimisel reaalselt toimuvaid protsesse. Innovatiivsete lahenduste rakendamisel muutub ka õppimine interaktiivseks protsessiks, mis ei ole enam igav, vaid täis põnevust ja uudseid praktilisi kogemusi. Idee tekkis meeskonna eestvedajal Roksolanal just vajadusest selgitada õele huvitaval ja arusaadaval moel keemiat.

Peaauhinna saaja sõidab ideed esitlema Brüsselisse, noorte innovaatorite Euroopa võistlusele.

starter-voistlus-taies-hoos
Avionica

Põnevaid ja uudseid kogemusi pakkusid teistegi finalistide äriideed. Näiteks TTÜ teine võistkond Avionica kompaktne transponder võimaldab tulevikus lennutada droone õhuruumis ilma lubasid taotlemata. Tallinna Ülikoolis programmi läbinud SWAP Bikes pakub soodsat rattarendi teenust ning Karu Kaader teeb motospordi reklaamvideosid ja -fotosid. Eesti Maaülikooli tiim Triplecase valmistab kolme sektoriga pinaleid ja kotte, kuhu saab paigutada nutikalt ning süsteemselt kõik oma päevaks vajalikud asjad, kirjatarvetest joogipudelini.  Tartu tiim TutorFriend ulatab abikäe noortele, kes vene keele õpingutega kimpus.

STARTER koolitab väärt tööjõudu ja avab noortele uksi

Äriideede arendamise programmi STARTER 2016. aastal juhendatud 130 noortetiimi on oluliselt rohkem kui esialgu loodeti. Programmi juhi Piret Arusaare sõnul on õpilastel ja tudengitel võimalus neljakuulise programmi raames arendada oma äriideed läbimõeldud ärimudeliks, saada kogemus tiimitööst ning selle juhtimisest. Programmi on kaasatud Eesti parimad koolitajad ja praktikud otse tööpõllult. Lisaks on programmiga liitunud üle viiekümne mentori üle Eesti, kelle näpunäidete, tagasiside, innustava hoiaku ning kontaktvõrgustiku toel on tiimil võimalik oma äriideele täiendavat uut hoogu anda.

triplecase-starter
Triplecase

Programmi lõppvõistlus annab noortele hea esinemiskogemuse ja võimaluse võita auhindu. Näiteks sügissemestri võitja Tartu Ülikooli Ideelaborist sõidab Soome, et võtta mõõtu rahvusvahelisel ideede esitlemise võistlustel otse jääaugus.

Tiimide positiivne tagasiside annab programmi läbiviijatele tunnistust, et sellist eluks ja edasiseks karjääriks vajalike oskuste arendamist lisaks koolis saadavatele teadmistele hindavad noored ka ise. “Minule on STARTER programm nii palju uksi avanud!” tunnistab Triplecase’i eesvedaja Liis. “Läbi STARTER programmi praktiliste koolituste, tutvuste ja mentorite tagasiside on meie ideest on saanud midagi palju suuremat kui algul arvata oskasime.”

’’STARTER annab noortele suurepärase võimaluse ja hüppelaua edaspidiseks. Suured tänud teile,“ võttis oma saadud kogemused kokku STARTERi võitjatiimi MoleQL liige Roksolana, kellel on kavas pöörduda oma ideega  õppekirjanduse koostajate poole.

Ettevõtja ja mentor, varasematel võistustel züriis ideid kuulanud Kuldar Leis näeb noorte sellistes  programmides osalemisest kasu ka tööandjatele: “STARTER paneb noored genereerima  äriideid, mida maailmas ei ole veel tehtud, leidma selle teostamiseks meeskonna ja õpetab lisaks avalikule esinemisele ja meeskonna juhtimisele ka kriitika kuulamisest ja üksteiselt õppimist. Kõik ideed ei pruugi alati teostuda, kuid iga tööandja võib olla rahul hea kogemusega teotahtelisi noori palgates.”

starteri-pitchijad
TutorFriend

STARTERi programmi juhivad kolm ülikooli – Tartu Ülikool (STARTERlab), Tallinna Tehnikaülikool (STARTERtech) ja Tallinna Ülikool (STARTERcreative). Seega on võimalik programmis osaleda nii Tartus kui Tallinnas, lisaks toimusid sügisel regionaalsed programmid ka Võrumaal ja Pärnus.

Järgmisel aastal on taas kõigil noortel, nii üld-, kutse- kui kõrghariduse õppuritel, võimalik osaleda STARTERi programmis. Täpsema info programmi kohta ning kontaktid leiab koduleheküljelt www.starteridea.ee.

STARTER toimub Euroopa Sotsiaalfondi rahastatava ning Haridus- ja Teadusministeeriumi eestvedamisel läbi viidava ettevõtlusõppe programmi raames.