Äriideede arendusprogramm STARTER lennutab noored ettevõtlusorbiidile

Idee väljatöötamine on täies hoos

Jaanuaris alustab uut hooaega üle-eestiline noorte äriideede arendusprogramm STARTER. Oodatud on kõik tudengid ja õpilased, kes soovivad lasta oma loovusel vabalt lennata uute ja innovaatiliste äriideede leidmisel ning arendamisel.

Programmi juhi Piret Arusaare sõnul on neljakuulises programmis noortel võimalus leida ja arendada oma äriideed ning omandada erinevaid tööturul vajalikke oskusi, näiteks nagu meekonnatöö ja -juhtimine. Kuna kaasatud on Eesti parimad koolitajad ja praktikud, siis on hea võimalus saadud teadmiste baasil ka oma ideed toimivaks lahenduseks vormida. Edukalt käivitunud koostöö ettevõtluse tugiorganisatsioonidega ja ettevõtetega on STARTERga liitnud üle viiekümne mentori, kelle kogemus ja tugi aitab meeskondadel oma äriidee arenduses veelgi hoogu juurde saada.

Ülikoolide koostöös motiveeritakse sadu noori ettevõtlikkusele

2016. aastal osales programmis üle 450 ettevõtlushuvilise tudengi. Eelmise aasta STARTERi võitjatiimi MoleQL liige Roksolana Sliusar on veendunud, et programm pakkus nende tiimile erakordse arenguvõimaluse: „STARTER on noortele suurepäraseks hüppelauaks,“ kinnitab Roksolana.

Mentoritega kohtumine on nii kasulik kui meeleolukas üritus

STARTERi tegevused toimuvad Tartu Ülikooli (STARTERlab), Tallinna Ülikooli (STARTERcreative) ja Tallinna Tehnikaülikooli (STARTERtech) eestvedamisel. Arusaare sõnul on lisaks Tartus ja Tallinnas toimuvatele üritustele noortel võimalik osaleda sügisel ka regionaalsetes programmides. Plaan on käivitada STARTER sügissemestril Ida-Virumaal, Lõuna-Eestis ja Pärnumaal.

Tallinna Ülikooli juhitud STARTERcreative’i programmijuht Marek Mühlberg märkis, et STARTERs on noortel võimalik õppida, kuidas oma ideest ärimudelini jõuda. „Mitmed programmi tulnud meeskonnad on tänaseks välja arendanud põnevaid ja innovaatilisi lahendusi, mis muudavad meie tarbimisharjumusi. Heaks näiteks võib pidada VR Quizi arendatud virtuaalreaalsusel põhinevat mängu muuseumiskäigu uutmoodi kogemiseks,“ lisas Mühlberg

Tartu Ülikooli Ideelabori ja STARTERlabi juhi Maret Ahoneni sõnul võimaldab programmis osalemine lisaks ettevõtlusalastele teadmistele lihvida ka meeskonnatöö, probleemide lahendamise ja esitlusoskusi, mis on vajalikud oskused tööturul nii ettevõtjale kui spetsialistile. Ahonen lisab, et osalejad väärtustavad toetavat keskkonda, uusi tutvusi ja kontakte startup maastikul.

Edasijõudnutel võimalus jõuda esimese müügini

Enne finaale tuleb lihvida oma esinemisoskust

Esmakordselt viiakse kevadel läbi STARTERi edasijõudnute (Advanced) programm Tallinna Tehnikaülikooli juhtimisel. Siin on fookus reaalsetel rakendustel ehk siis ärimudeli valideerimisel ja oma toote esmase prototüübi loomisel ning testimisel. TTÜ Mektory STARTERtech programmijuhi Anu Oksa sõnul on edasijõudnute programmi eesmärgiks toetada meeskondi ning ärimudeli arendust jõudmaks esimese müügini. Suur rõhk on just mentorite ja ekspertide kaasamisel. „Loodame siiralt, et STARTERtech Advanced programm aitab äsja alustanud idufirmade meeskondadel hõlpsamini ületada takistused ja liikuda pikkade sammudega reaalsete müüginumbrite suunas. Programmi edukalt läbinud meeskondi ootavad kiirendid ja inkubaatorid nii Eestis kui üle maailma,’’ usub Oks.

STARTERi avaüritused toimuvad 27.-29.jaanuaril Tallinnas (Loomehäkk), 16.veebruaril Tartus (Ideederaju) ja 20.veebruaril Tallinnas (Advanced Launch Event). Täpsema info leiab koduleheküljelt www.starteridea.ee

Programmis ja tiimides osalema on oodatud ja kutsekoolide ja gümnaasiumide õpilased.

STARTER toimub Euroopa Sotsiaalfondi rahastatava ning Haridus- ja teadusministeeriumi eestvedamisel läbi viidava ettevõtlusõppe programmi raames.

Lisainfo: Piret Arusaar (STARTER programmi juht); tel: 51 62 945; piret.arusaar@ut.ee

Kolme alaprogrammi parimad võtavad mõõtu suures finaalis